- SKU: LUCS-119
- MPN: CO-9051008-WW
- EAN: 0840006698005
Below is the original description for this product, any reference to warranty is to be ignored. Warranty for this item is 90 days as with all B-Grade items.
B-Grade items may have been used, have damaged packaging, missing accessories or a combination of these (Motherboards may be missing I/O shields, Watercooling items may have remains of distilled water in, from leak testing).
Lian Li UNI FAN TL LCD wireless fan, ARGB, PWM - 140mm, black - B-Grade
Below is the original description for this product, any reference to warranty is to be ignored. Warranty for this item is 90 days as with all B-Grade items.
B-Grade items may have been used, have damaged packaging, missing accessories or a combination of these (Motherboards may be missing I/O shields, Watercooling items may have remains of distilled water in, from leak testing).
Below is the original description for this product, any reference to warranty is to be ignored. Warranty for this item is 90 days as with all B-Grade items.
B-Grade items may have been used, have damaged packaging, missing accessories or a combination of these (Motherboards may be missing I/O shields, Watercooling items may have remains of distilled water in, from leak testing).
- SKU: BG-KLFR-540
- MPN: 14TLLCD1W1B
- EAN: 4718466017529
- Warranty: 3 Months
The Lian Li UNI FAN TL LCD Wireless fans impress with their elegant look and visually enhance any setup. The LCD display allows you to extensively customize your gaming PC, while the fans keep your hardware cool – even under high load.
– 140 mm PWM fan with LCD display
– Less cable clutter thanks to the convenient plug-in system and daisy chain
– Full control over the fan and display with the L-Connect 3 software
– Infinity mirrors and LED strips on the side ensure a sleek look
– High airflow of 115.7 m³/h and a maximum static pressure of 3.5 mmH2O
Lian Li UNI FAN TL LCD Wireless: Fan with display and stylish design
The Lian Li UNI FAN TL LED Wireless is a 140 mm fan with standard-aligned fan blades in black. Thanks to its high cooling performance, this PC fan is also suitable for high-end systems.
Personalize your build with the LCD display
A very special highlight of the UNI FAN TL LCD Wireless is the display in the center of the fan. The 1.6-inch screen with a 400 x 400 pixel resolution can be completely customized using the L-Connect 3 software – you can display information such as temperature or fan speeds. You can also add your own images, GIFs, or even videos, giving your gaming setup a unique look.
Impressive cooling performance
A high airflow of up to 115.7 m³/h and a maximum static pressure of 3.5 mmH2O, combined with a speed of up to 1,600 rpm, ensure effective cooling of your gaming hardware. The increased height of 28 mm also promotes cool temperatures. At no more than 28.5 dB(A), the fan is barely audible under full load despite its high cooling performance.
Smart plug-in system and daisy-chaining
Thanks to the practical plug-in system, the individual fans can be easily connected together. You need fewer cables to connect them, giving your build a much cleaner look. The Lian Li wireless controller, which can be connected to the fans via the motherboard, ensures even less cable clutter.
Note that the wireless controller must be purchased separately. You can also combine the LCD version with the LED version, as long as you dont connect more than four fans to one controller.
The plug-in system is not only practical but also allows for a seamless transition between the fans. The LED strips on the edges particularly benefit from this – when plugged together, you can create stylish RGB effects. The infinity mirror also gives the fan an attractive look.
| Color | Black |
|---|---|
| Fan Main Color (Frame) | Black |
| Fan Main Color (Rotor) | Black |
| Dimensions (L × W × H) | 142 mm × 140 mm × 28 mm |
| Fan Size | 140 mm |
| Fan Blade Orientation | Standard |
| Fan Bearing | Fluid Dynamic Sleeve Bearing |
| Min. Fan Speed | 0 rpm |
| Max. Fan Speed | 1600 rpm |
| Max. Air Flow (single fan) | 115.7 m³/h |
| Max. Static Pressure | 3.5 mmH₂O |
| Nominal Voltage | 12 V |
| Start-Up Voltage | 5 V |
| Max. Fan Noise | 28.5 dB(A) |
| Fan Connectors | 4-pin (PWM Control) |
| RGB / LED Connectors | 1x Digital RGB (3-pin 5VDG) |
| Illumination | Yes (RGB) |
| Illumination Color | RGB |
Original price was: £42.84£35.70.£31.19£25.99Current price is: £31.19£25.99. Inc VatEx Vat



















