- SKU: LUAR-072
- MPN: ACFAN00123A
- EAN: 4895213701549
The sophisticated 140 mm PWM fans from Lian Li ensure less cable clutter in the PC thanks to their unique plug-in system.
The UNI FAN SL140 fans from Lian Li come with addressable RGB LEDs and strong performance values. The fans are of course even better in this practical double pack with controller.
lian li UNI FAN SL140 RGB PWM Fan, Pack of 2 incl. Controller - 140mm, white
The sophisticated 140 mm PWM fans from Lian Li ensure less cable clutter in the PC thanks to their unique plug-in system.
The UNI FAN SL140 fans from Lian Li come with addressable RGB LEDs and strong performance values. The fans are of course even better in this practical double pack with controller.
The sophisticated 140 mm PWM fans from Lian Li ensure less cable clutter in the PC thanks to their unique plug-in system.
The UNI FAN SL140 fans from Lian Li come with addressable RGB LEDs and strong performance values. The fans are of course even better in this practical double pack with controller.
- SKU: LULI-017
- MPN: UF-SL140-2W
- EAN: 4718466009715
- Warranty: 12 Months
Thanks to the daisy-chain system, only one cable is required to connect up to four fans. In addition, the UNI FAN SL140 fans have addressable RGB LED lighting and strong performance values. Of course, the fans are even better in this practical double pack with UNI HUB controller.
The features of the Lian Li UNI FAN SL140 in a double pack at a glance:
– Two 140mm PWM fans in white
– Unique plug-in system: fans are connected via pin contacts
– 32 digitally addressable RGB LEDs per fan
– Speed and lighting controllable by software
– 1,500 rpm speed at 30 dB(A)
– 119.7 m³/h airflow & max. 1.67 mmH2O air pressure
– Rubber decoupler for vibration reduction
– With UNI HUB controller
The Lian Li UNI FAN SL140 Double Pack in detail
The Lian Li UNI FAN SL140 convinces with a clever and unique concept: The fans have pin contacts and are connected to a practical plug-in system. Several fans no longer have to be connected individually – this saves a lot of time and prevents cable clutter .
The fluid dynamic ball bearing ensures a high level of smoothness and life expectancy. Due to the reduced friction losses, higher speeds are achieved with the same energy consumption than with conventional fans. The effective speed is a maximum of 1,500 rpm. With up to 30 dB(A) under full load, the UNI FAN SL140 fans are also very quiet and offer very good performance values with 119.7 m³/h airflow and 1.67 mmH2O static pressure at full speed.
Each fan contains 32 digitally addressable RGB LEDs, 16 each in the front and back. A UNI HUB RGB and fan controller is included in the scope of delivery, which enables convenient control of the fans and their lighting via software.
| Specifications | |
|---|---|
| Dimensions (per fan) | 140 × 140 × 25 mm (W × H × D) |
| Material | Plastic, Aluminium |
| Colour | White |
| Fan Details | |
| Connection | Proprietary (UNI HUB required) |
| Bearing | Fluid Dynamic Ball Bearing |
| Speed | 1,500 rpm |
| Noise Level | Max. 30 dB(A) |
| Airflow | Max. 119.7 m³/h |
| Static Pressure | Max. 1.67 mmH₂O |
| Operating Voltage | 12V |
| Starting Voltage | 6V |
| Current | 0.10A |
| Power Consumption | 3.6W |
| UNI HUB Connections | |
| Power | 1 × SATA |
| USB | 1 × USB 2.0 (internal) |
| PWM | 1 × 4-pin PWM (fan signal) |
| Fan Ports | 4 × ports (2 cables each) |
| RGB Output | 1 × 3-pin 5V (5VDG) |
| Lighting | |
| Type | Digitally Addressable RGB |
| LED Count | 32 LEDs per fan |
| Connection | Proprietary (UNI HUB required) |
| Current | 0.34A |
| Included | |
| 2 × Lian Li UNI FAN SL140 RGB PWM Fans 1 × Lian Li RGB Fan Controller | |
£42.38£35.32 Inc VatEx Vat

















