- SKU: WAZU-1322
- MPN: TG-DM-FIT-0205
- EAN: 4260711992322
The DeltaMate fittings are water cooling hose connectors for the individual components of a custom water cooling system. The fittings are machined from brass. Brass, an alloy of copper and zinc, offers the advantage of being anodically compatible with other metals while being both harder and more corrosion-resistant than copper.
Thermal Grizzly DeltaMate Pass-Through Fitting, G1/4 Thread - Matte Nickel-Plated
The DeltaMate fittings are water cooling hose connectors for the individual components of a custom water cooling system. The fittings are machined from brass. Brass, an alloy of copper and zinc, offers the advantage of being anodically compatible with other metals while being both harder and more corrosion-resistant than copper.
The DeltaMate fittings are water cooling hose connectors for the individual components of a custom water cooling system. The fittings are machined from brass. Brass, an alloy of copper and zinc, offers the advantage of being anodically compatible with other metals while being both harder and more corrosion-resistant than copper.
- SKU: WAZU-1335
- MPN: TG-DM-FIT-0216
- EAN: 4260711992476
- Warranty: 12 Months
The DeltaMate fittings are water cooling hose connectors for the individual components of a custom water cooling system. The fittings are machined from brass. Brass, an alloy of copper and zinc, offers the advantage of being anodically compatible with other metals while being both harder and more corrosion-resistant than copper.
– Adapter for connecting two fittings through a panel
– Configurable spacers for neat installation even with varying panel thicknesses
– Uniform outer diameter on all DeltaMate fittings for seamless integration
– Robust design allows installation with an 8 mm hex key
Thermal Grizzly Deltamate: Robust Brass Pass-Through Fitting
The matte nickel-plated DeltaMate pass-through fitting is used on a panel cutout, for example, a case wall or a PCI slot cover. The panel thickness can be up to 5.5 mm, and the diameter of the cutout ranges between 18 and 22 mm.
Such cutouts are typically found in cases (usually at the rear) or can be retrofitted in the form of a PCI slot cover. They are designed to connect two chambers within a case or to allow the use of an external radiator.
Robust design – easy installation
The robust design of the DeltaMate fittings allows assembly using an 8 mm internal hex key. The uniform outer diameter of all DeltaMate fittings ensures seamless integration of the individual products.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Primary Colour | Silver |
| Dimensions | |
| Height | 14 mm |
| Weight | 27 g |
| Outer Diameter | 24 mm |
| Water Cooling | |
| Purpose | Adapter |
| Connection Type | Screw connection |
| Connectors | G1/4″ inner thread (2x) |
| Angled | No |
| Rotatable | No |
| Materials | |
| Material | Brass |
| Lighting | |
| RGB / Lighting | No |
| Compatibility | |
| Note | Refer to manufacturer’s website for compatibility details. |
£7.49£6.24 Inc VatEx Vat






















