- SKU: GESV-480
- MPN: SST-RM400
- EAN: 4710007226834
Dual-purpose chassis - Industrial / Home
Designed for industrial rackmount or high-end home system usage, which can be placed in vertical or horizontal placements.
SilverStone SST-RM44 Rackmount Server - 4U
Dual-purpose chassis - Industrial / Home
Designed for industrial rackmount or high-end home system usage, which can be placed in vertical or horizontal placements.
Dual-purpose chassis - Industrial / Home
Designed for industrial rackmount or high-end home system usage, which can be placed in vertical or horizontal placements.
- SKU: GESV-542
- MPN: SST-RM44
- EAN: 4710679815640
- Warranty: 12 Months
Features:
– Supports up to SSI-EEB motherboards
– Supports 360mm liquid cooling radiators
– 8 PCI expansion slots
– Includes sliding rail mounting holes for quick rail installation
– Includes one USB Type-C interface
– Upright or horizontal placement flexibility
– Front panel features anti-theft lock design providing additional security
– 4U rackmount server chassis with enhanced liquid cooling compatibility
Dual-purpose chassis – Industrial / Home
Designed for industrial rackmount or high-end home system usage, which can be placed in vertical or horizontal placements.
Enhanced rackmount cooling capabilities
The front chassis supports up to 360mm radiators with 2 x 80mm pre-installed rear fans contributing to excellent front-to-back directional airflow.
Feature-rich panel
The front panel features star-crossed ventilation holes which provides an unobstructed air intake, along with anti-theft lock and aluminum handle bars for added security and accessibility
Excellent space maximization
To avoid any unforeseen damages to either the motherboard or the graphics card, an expansion card retainer with storage drive mounting holes is included to prevent sagging of graphics cards while maximizing space utilization.
Server rack sliding rails can be easily installed onto the chassis with the reserved mounting holes
| Colour | |
|---|---|
| Primary Colour | Black |
| Secondary Colour | Silver |
| Fan Frame Colour | Black |
| Dimensions & Weight | |
| Length / Depth | 468 mm |
| Width | 440 mm |
| Height | 176 mm |
| Weight | 9.2 kg |
| Case | |
| Case Type | Server Case |
| Motherboard Support | |
| Compatible Motherboard Formats | ATX, E-ATX, Micro-ATX, Mini-ITX, SSI-CEB, SSI-EEB |
| Max. Motherboard Format | SSI-EEB |
| Internal Clearance | |
| Max. CPU Cooler Height | 148 mm |
| Max. PSU Length / Depth | 255 mm |
| Display | |
| Display Included | No |
| Power Supply | |
| PSU Included | No |
| PSU Format | ATX |
| Power Supply Position | Rear Side |
| Cooling Support | |
| 80 mm Fan Support | 2 |
| 120 mm Fan Support | 3 |
| Radiator Support | 240 mm (Dual), 360 mm (Triple), 120 mm (Single) |
| Drive Bays | |
| 2.5″ Internal Drive Bays | 4 |
| 3.5″ / 2.5″ Combo Bays | 2 |
| Hot Swap Drive Bays | No |
| External Ports | |
| USB 3.1 Type-C | 1 |
| USB 3.0 Type-A | 2 |
| Audio I/O | 1x output + 1x input (3.5 mm, TRS) |
| Case Features | |
| I/O Position | Front |
| Side Panel | Closed |
| Cable Management | No |
| Dust Filters Included | No |
| Noise Dampening | No |
| Materials | |
| Materials | Steel |
| Lighting & Control | |
| Lighting / RGB | No |
| Fan / RGB Control | No |
| Additional Contents | |
| Included Fans | 2x 80 mm |
£359.47£299.56 Inc VatEx Vat




























