- SKU: GESV-480
- MPN: SST-RM400
- EAN: 4710007226834
Distinctive front panel features 12 x hot-swappable 3.5" bays or 12 x hot-swappable 2.5" bays with handle bars allowing for easy accessibility to the internal components
SilverStone RM22-312 Rackmount Server Case, 2U, E-ATX - black
Distinctive front panel features 12 x hot-swappable 3.5" bays or 12 x hot-swappable 2.5" bays with handle bars allowing for easy accessibility to the internal components
Distinctive front panel features 12 x hot-swappable 3.5" bays or 12 x hot-swappable 2.5" bays with handle bars allowing for easy accessibility to the internal components
- SKU: GESV-512
- MPN: SST-RM22-312
- EAN: 4710679811178
- Warranty: 12 Months
Features:
– Backplane support for 12 port SAS / SATA drives and 12 Gb/s Mini-SAS HD SFF-8643 + SGPIO
– Supports twelve 2.5″/3.5″ SAS/SATA HDD/SSD hot-swap trays
– Includes three 80mm x 38mm hot-swappable PWM fans
– Independent drive status LED
– Supports E-ATX or SSI-EEB motherboards
– Supports 7 low profile PCI / PCIe slots
– Distinctive exterior
Distinctive front panel features 12 x hot-swappable 3.5″ bays or 12 x hot-swappable 2.5″ bays with handle bars allowing for easy accessibility to the internal components
Storage device performance
HDD backplane supports 12 ports SAS / SATA drives and 12Gb/s Mini-SAS HD SFF-8643 x 3 with SGPIO
Cooling capabilities
Utilizing the typical front-to-back directional airflow, RM22-312 comes pre-installed with three 80mm x 38mm hot-swappable PWM fans, designed to achieve a rapid heat dissipation effect that does not easily accumulate hot air inside
Sliding rail compatibility
Reserved mounting holes for sliding rails which can be easily installed. Can be used with RMS03-26 rail
| Colour | |
|---|---|
| Primary Colour | Black |
| Secondary Colour | Silver |
| Fan Frame Colour | Red |
| Dimensions & Weight | |
| Length / Depth | 660 mm |
| Width | 430 mm |
| Height | 88.5 mm |
| Weight | 10.9 kg |
| Case | |
| Case Type | Server Case |
| Motherboard Support | |
| Compatible Motherboard Formats | E-ATX, Micro-ATX, Mini-ITX, SSI-CEB, SSI-EEB |
| Max. Motherboard Format | E-ATX |
| Internal Clearance | |
| Max. CPU Cooler Height | 68 mm |
| Display | |
| Display Included | No |
| Power Supply | |
| PSU Format | Redundant PSU |
| Power Supply Position | Rear Bottom |
| Cooling Support | |
| Radiator Support | No |
| Drive Bays | |
| Hot Swap Drive Bays | Yes |
| External Ports | |
| USB 3.0 Type-A | 2 |
| Expansion | |
| Expansion Slots / PCI Slots | 7 |
| Case Features | |
| I/O Position | Front |
| Side Panel | Closed |
| Front Door | No |
| Cable Management | No |
| Filters Included | No |
| Noise Dampening | No |
| Mainboard Slide / Tray | No |
| Remote Included | No |
| Transport System | No |
| Materials | |
| Material | Steel |
| Lighting & Control | |
| Lighting / RGB | No |
| Fan / RGB Control | No |
| Additional Contents | |
| Included Fans | 3 × 80 mm |





































