- SKU: LUPH-101
- MPN: PH-F120M25R_G2_DBK01
- EAN: 0886523003588
The Lian Li UNI FAN SL-INF Wireless fan impresses with powerful performance, stylish RGB lighting in multiple locations, and an innovative wireless connection.
Lian Li UNI FAN SL-INF Wireless Fan, ARGB, PWM - 120mm, Black
The Lian Li UNI FAN SL-INF Wireless fan impresses with powerful performance, stylish RGB lighting in multiple locations, and an innovative wireless connection.
The Lian Li UNI FAN SL-INF Wireless fan impresses with powerful performance, stylish RGB lighting in multiple locations, and an innovative wireless connection.
- SKU: LULI-131
- MPN: 12SLIN1W1B
- EAN: 4718466017659
- Warranty: 12 Months
The Lian Li UNI FAN SL-INF Wireless fan impresses with powerful performance, stylish RGB lighting in multiple locations, and an innovative wireless connection.
– Black 120 mm PWM fan
– Only one cable required thanks to wireless connection
– Individually customizable RGB lighting in three zones
– Control of fan speed and lighting with L-Connect 3 software
– Powerful cooling performance with 2,300 RPM and whisper-quiet performance at 29.2 dB(A)
– High airflow with a maximum of 113.3 m³/h and a maximum static pressure of 3.4 mmH2O
Lian Li UNI FAN SL-INF Wireless: PWM fan with 3-zone RGB lighting
The Lian Li UNI FAN SL-INF Wireless is a black, 120 mm PWM fan with normally aligned fan blades. The high cooling performance makes the fan perfect for high-end systems.
Exceptional 3-zone RGB lighting for more customization
With this model, Lian Li relies on RGB lighting with three zones. Instead of setting just one color or color effect for the entire fan, you can now set three different colors and effects. The first zone is the lighting on the fan blades and the center of the infinity mirror. The LED strips on the sides represent the second zone, while the inner edges of the infinity mirror are the third zone. Let your gaming PC shine – there are no limits to your creativity!
Powerful performance for every build
With its 2,300 RPM, the PWM fan delivers more than enough power to easily keep even high-end builds cool. Thanks to its high airflow of up to 113.3 m³/h and static pressure of up to 3.4 mmH2O, the fan is also ideal for use on radiators. Even at full load, with a maximum volume of 32.2 dB(A), youll barely hear it – even without headphones.
Sophisticated wireless connection
One cable, full control: The new wireless receiver can be attached to either side of the fan and connects to a 4-pin connector on the motherboard with a single cable. The fans and RGB lighting are controlled wirelessly via the 2.4 GHz wireless sync controller. Even when using multiple UNI FAN SL-INF wireless fans mounted together in your case, you only need this single cable. This saves you time during installation and gives your gaming PC a much cleaner look.
| Technical Details | |
|---|---|
| Color | |
| Main Color | Black |
| Fan Frame Color | Black |
| Fan Rotor Color | Black |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 122 mm |
| Width | 120 mm |
| Fan Height | — |
| Fan Specifications | |
| Fan Size | 120 mm |
| Fan Blade Orientation | Normal |
| Min. Fan Speed | 0 rpm |
| Max. Fan Speed | 2300 rpm |
| Max. Air Flow (Single Fan) | 113.3 m³/h |
| Max. Static Pressure | 3.4 mmH₂O |
| Performance Data | |
| Nominal Voltage | 12 V |
| Start-Up Voltage | 5 V |
| Noise Level | |
| Max Fan Noise (Single Fan) | 29.2 dB(A) |
| Internal Connectors | |
| Fan Connector | 4-Pin (PWM Control) |
| Lighting | |
| RGB Lighting | Yes |
| Product Series | |
| Series / Family | UNI FAN SL INF |
£23.48£19.57 Inc VatEx Vat




























