- SKU: LUCS-169
- MPN: CO-9051030-WW
- EAN: 0840006682936
The UNI FAN CL Wireless from Lian Li offers wireless technology in a stylish fan. Thanks to tool-free connection, 2.4 GHz synchronization, and dual-zone RGB, you can upgrade your system in a flash – without any cable clutter. Ideal for clean setups and powerful cooling.
Lian Li UNI FAN CL wireless fans, pack of 3 - 120mm, black
The UNI FAN CL Wireless from Lian Li offers wireless technology in a stylish fan. Thanks to tool-free connection, 2.4 GHz synchronization, and dual-zone RGB, you can upgrade your system in a flash – without any cable clutter. Ideal for clean setups and powerful cooling.
The UNI FAN CL Wireless from Lian Li offers wireless technology in a stylish fan. Thanks to tool-free connection, 2.4 GHz synchronization, and dual-zone RGB, you can upgrade your system in a flash – without any cable clutter. Ideal for clean setups and powerful cooling.
- SKU: LULI-145
- MPN: 12CL1W3B
- EAN: 4718466018533
- Warranty: 12 Months
The UNI FAN CL Wireless from Lian Li offers wireless technology in a stylish fan. Thanks to tool-free connection, 2.4 GHz synchronization, and dual-zone RGB, you can upgrade your system in a flash – without any cable clutter. Ideal for clean setups and powerful cooling.
– 3-pack of 120 mm PWM fans with black frame and aluminum nameplate
– Dual-zone RGB: separate control for fan blades and side panels
– Push-to-Connect: tool-free connection of multiple fans
– FDB bearings: quiet, long-lasting operation with a maximum of 2,150 RPM
– 131.41 m³/h airflow and 2.52 mmH₂O static pressure
– L-Connect 3 software: convenient control of fan speed and RGB
Lian Li UNI FAN CL Wireless fans: dual-zone RGB for impressive lighting effects
The individually controllable LED zones allow you to fine-tune your lighting even further. Whether on the fan blades or the side panels, your system will get the look you want.
Tool-free installation, wireless control
Thanks to the push-to-connect mechanism, you can connect the fans to each other without screws. Paired with the optional L-Wireless Controller, you can control the lighting and fan speed wirelessly using the L-Connect 3 software.
PWM fan for quiet cooling with powerful airflow
With a flow rate of 131.41 m³/h, a pressure of 2.52 mmH₂O, and a noise level of just 29.8 dB(A), the CL Wireless fan is both quiet and powerful – ideal for demanding builds in your setup.
Specifications
| Color | |
|---|---|
| Main Color | Black |
| Fan Frame Color | Black |
| Fan Rotor Color | Transparent |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Fan Height | 28 mm |
| Fan Specifications | |
| Fan Size | 120 mm |
| Blade Orientation | Normal |
| Min. Fan Speed | 250 rpm |
| Max. Fan Speed | 2150 rpm |
| Max Airflow | 131.44 m³/h |
| Max Static Pressure | 2.52 mmH₂O |
| Max Noise Level | 29.8 dB(A) |
| Lighting | |
| RGB Lighting | Yes |
| Product Series | |
| Series / Family | UNI FAN CL |
| Set Information | |
| Set | Yes |
£33.97£28.31 Inc VatEx Vat














































