- SKU: LUJB-050
- MPN: ZA-120BR
- EAN: 6970620554440
120 mm case fan with ARGB lighting, max. 25.5 dB(A) at max. 1,600 RPM, maximum airflow of 112.64 m³/h
Montech GF120 PWM ARGB Fan - 120mm, White
120 mm case fan with ARGB lighting, max. 25.5 dB(A) at max. 1,600 RPM, maximum airflow of 112.64 m³/h
120 mm case fan with ARGB lighting, max. 25.5 dB(A) at max. 1,600 RPM, maximum airflow of 112.64 m³/h
- SKU: LUMT-019
- MPN: GF120 ARGB PWM (W)
- EAN: 4710562744217
- Warranty: 12 Months
Features:
– White case fan with nine transparent rotor blades
– Optimized for use in front of radiators or behind mesh
– Eight digitally addressable LEDs for stylish RGB lighting
– PWM controlled speed range of 800 to 1,600 RPM
– High airflow volume of 112.64 m³/h at 25.5 dB(A)
Montech GF120 PWM: High-performance and quiet case fan
The Montech GF120 PWM impresses as a powerful 120mm case fan with nine rotor blades, providing a flow rate of 112.64 m³/h and a static pressure of 1.55 mmH2O. The control is via a PWM signal in the range of 800 to 1,600 revolutions per minute.
Even under full load, the GF120 PWM remains whisper-quiet with a noise level of only 25.5 dB(A). Thanks to the high-quality hydraulic bearing and efficient lubrication, vibrations are effectively reduced, ensuring reliable and quiet operation. Four mounting screws are included in the package.
Sleek fan with RGB lighting
The Montech GF120 PWM combines a white frame with white-transparent RGB blades, presenting a stylish look. The eight digitally addressable LEDs create brilliant and uniform lighting effects.
| GENERAL | |
| Primary Colour | White |
| Frame Colour | White |
| Blade Colour | Transparent (Frosted) |
| DIMENSIONS | |
| Size (L × W × H) | 120 × 120 × 25 mm |
| Fan Size | 120 mm |
| PERFORMANCE | |
| Speed Range | 800 – 1600 RPM |
| Max Airflow | 112.64 m³/h |
| Max Static Pressure | 1.55 mmH₂O |
| Max Noise Level | 25.5 dB(A) |
| Blade Direction | Standard |
| CONNECTIVITY | |
| Fan Connector | 4-Pin PWM |
| RGB Connector | 3-Pin 5V Digital RGB (5VDG) |
| MATERIALS | |
| Construction | Plastic |
| LIGHTING | |
| RGB Lighting | Yes (Addressable RGB) |
| Lighting Colour | RGB |
£10.67£8.89 Inc VatEx Vat



















