- SKU: WASE-959
- MPN: TF3-360SCBN
- EAN: 6970620555072
Features:
- Nickel plated copper water block with large-sized micro-channel copper base plate
- Water pump integrated within the radiator
- Aluminum alloy cavity pump strengthens the overall structure
- Three phase, six pole motor design
- 3 x 120mm radiator-optimized cooling fans
- Designed specifically for AMD SP5 socket
SilverStone SST-XE360-SP5 AIO Cooler for LGA 6096 - 360 mm
Features:
- Nickel plated copper water block with large-sized micro-channel copper base plate
- Water pump integrated within the radiator
- Aluminum alloy cavity pump strengthens the overall structure
- Three phase, six pole motor design
- 3 x 120mm radiator-optimized cooling fans
- Designed specifically for AMD SP5 socket
Features:
- Nickel plated copper water block with large-sized micro-channel copper base plate
- Water pump integrated within the radiator
- Aluminum alloy cavity pump strengthens the overall structure
- Three phase, six pole motor design
- 3 x 120mm radiator-optimized cooling fans
- Designed specifically for AMD SP5 socket
- SKU: WASE-818
- MPN: SST-XE360-SP5
- EAN: 4710679816654
- Warranty: 12 Months
Features:
– Nickel plated copper water block with large-sized micro-channel copper base plate
– Water pump integrated within the radiator
– Aluminum alloy cavity pump strengthens the overall structure
– Three phase, six pole motor design
– 3 x 120mm radiator-optimized cooling fans
– Designed specifically for AMD SP5 socket
Optimal cooling guaranteed!
The water block is constructed with nickel-plated copper, incorporated with a copper base active cooling surface to ensure full coverage of process cores on Zen 4-based EPYC CPUs.
Unique pump placement
A three phase, six pole motor integrated within the radiator to reduce the pumps overall output noise level.
| Specification | |
|---|---|
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| CPU Cooler | |
| Dimensions (W x H x D) | 92 x 25 x 118 mm |
| Material | Copper |
| Radiator | |
| Dimensions (without fans) | 120 x 28 x 394 mm (W x H x D) |
| Material | Aluminium |
| Pump | |
| Speed | 4,000 rpm |
| Rated Voltage | 12 V |
| Fans | |
| Number of Fans | 2 |
| Fan Speed | Up to 2,800 rpm |
| Airflow | 149.04 m³/h |
| Static Pressure | 3.09 mmH₂O |
| Noise Level | Up to 46 dB(A) |
| Connector | 4-Pin PWM |
| Rated Voltage | 12 V |
| Tubing | |
| Tubing Length | 460 mm |
| Compatibility | |
| Supported Socket | LGA 6096 |
£399.96£333.30 Inc VatEx Vat

























