- SKU: WASA-472
- MPN: QD3-MT10X13
- EAN: 0829596915051
The DeltaMate fittings are water cooling hose connectors for the individual components of a custom water cooling system. The fittings are machined from brass. Brass, as an alloy of copper and zinc, offers the advantage of being anodically compatible with other metals while being both harder and more corrosion-resistant than copper.
Thermal Grizzly DeltaMate Compression Fitting, Brass, G1/4 Thread - Black, ST13, Pack of 6
The DeltaMate fittings are water cooling hose connectors for the individual components of a custom water cooling system. The fittings are machined from brass. Brass, as an alloy of copper and zinc, offers the advantage of being anodically compatible with other metals while being both harder and more corrosion-resistant than copper.
The DeltaMate fittings are water cooling hose connectors for the individual components of a custom water cooling system. The fittings are machined from brass. Brass, as an alloy of copper and zinc, offers the advantage of being anodically compatible with other metals while being both harder and more corrosion-resistant than copper.
- SKU: WAZU-1345
- MPN: TG-DM-FIT-6017
- EAN: 4260711992605
- Warranty: 12 Months
The DeltaMate fittings are water cooling hose connectors for the individual components of a custom water cooling system. The fittings are machined from brass. Brass, as an alloy of copper and zinc, offers the advantage of being anodically compatible with other metals while being both harder and more corrosion-resistant than copper.
– Compression fitting for easy integration of a variety of flexible hoses
– Knurled compression ring securely holds the hose with high clamping force
– Compact dimensions allow flexible installation in any cooling circuit
– Uniform outer diameter of all DeltaMate connectors for seamless integration
– Robust design allows assembly with an 8 mm internal hex key
Thermal Grizzly DeltaMate: Robust Compression Fitting for Soft Tubes with 13 mm Outer Diameter
The DeltaMate ST13 connector in black with G1/4-inch thread is suitable for hoses (soft tubes) made of flexible plastics with a 10/13 mm diameter. For a premium finish that is also easy to clean, the fittings are coated with a matte black chrome finish.
A single conical hose connector, combined with a knurled compression ring, allows secure mounting of the hose with high clamping force.
Functional design with EPDM sealing rings
The sealing rings (O-rings) are made from particularly elastic, ozone- and UV-resistant EPDM (ethylene propylene diene rubber). The robust design of the DeltaMate fittings allows assembly with an 8 mm internal hex key.
The uniform outer diameter of all DeltaMate connectors enables seamless integration of the individual products. This gives your build a clean, simple, and uniform look.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Primary Colour | Black |
| Dimensions | |
| Height | 14 mm |
| Weight | 29 g |
| Outer Diameter | 21 mm |
| Water Cooling | |
| Purpose | Tube connection |
| Connection Type | Screw connection |
| Connector | G1/4″ outer thread |
| Hardtube Compatible | No |
| Angled | No |
| Rotatable | No |
| Materials | |
| Material | Brass, Rubber |
| Lighting | |
| RGB / Lighting | No |
| Set | |
| Included in Set | Yes |
| Quantity | 6 |
| Compatibility | |
| Note | Refer to manufacturer’s website for compatibility details. |
£34.99£29.16 Inc VatEx Vat



















