- SKU: NEMT-011
- MPN: CENTURY II 1050W
- EAN: 4710562743371
Silverstone HA2050R-PM Power Supply
With its impressive 2,050 watts, the Silverstone HA2050R-PM power supply delivers ample power for high-end hardware. The fan operates quietly, and the fully modular cable management system allows for efficient cable routing within your PC.
SilverStone SST-ST1200-PTS Strider Platinum Series 80 PLUS Platinum, modular - 1200 Watt
Silverstone HA2050R-PM Power Supply
With its impressive 2,050 watts, the Silverstone HA2050R-PM power supply delivers ample power for high-end hardware. The fan operates quietly, and the fully modular cable management system allows for efficient cable routing within your PC.
Silverstone HA2050R-PM Power Supply
With its impressive 2,050 watts, the Silverstone HA2050R-PM power supply delivers ample power for high-end hardware. The fan operates quietly, and the fully modular cable management system allows for efficient cable routing within your PC.
- SKU: NEST-194
- MPN: SST-ST1200-PTS
- EAN: 4710007226582
- Warranty: 12 Months
Features:
– Compact design with a depth of 140mm for easy integration
– High efficiency with 80 PLUS Platinum certification
– 100% modular cables
– 24/7 continuous power output with 40℃ operating temperature
– Class leading single +12V rail
– Strict ±3% voltage regulation and low ripple & noise
– Built-in silent & durable HYB fan
– FF122 magnetized fan filter included
– Japanese electrolytic capacitors
Silverstone HA2050R-PM Power Supply
With its impressive 2,050 watts, the Silverstone HA2050R-PM power supply delivers ample power for high-end hardware. The fan operates quietly, and the fully modular cable management system allows for efficient cable routing within your PC.
Furthermore, the power supply boasts a Cybernetics Platinum certification. At 50% load, it achieves an efficiency of up to 91%. Quiet operation and low temperatures are also guaranteed.
The ATX form factor allows for installation in most cases. The integrated 135 mm fan ensures that the power supply remains cool even under heavy use.
| Colour | |
|---|---|
| Primary Colour | Black |
| Secondary Colour | Blue |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 140 mm |
| Installation Depth | 14 cm |
| Fan Specifications | |
| Fan Size | 120 mm |
| Power Supply | |
| PSU Format | ATX |
| 12V Distribution | Single Rail |
| Modular Power Supply | Yes |
| Modular Type | Fully Modular |
| Power Specifications | |
| Total Power Output | 1200 W |
| Power Output +12V | 1200 W |
| Cooling | |
| Semi-Passive Mode | No |
| Case Fan Controller | Yes |
| Internal Connectors | |
| CPU Power Connectors | 2 × 4+4-Pin |
| PCIe Power Connectors (6+2 Pin) | 8 |
| SATA Power Connectors | 8 |
| 4-Pin Molex Connectors | 6 |
| Software & Control | |
| Digital Software Interface | No |
| Efficiency | |
| 80 PLUS Certification | 80 PLUS Platinum |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
£258.38£215.32 Inc VatEx Vat




























