- SKU: NELI-034
- MPN: G9P.RS1000G.B000.EU
- EAN: 4718466019066
With its incredible 1200 watts, the Silverstone EX1200R-PL offers ample power for high-end hardware. The 120 mm fan operates quietly and ensures the power supply doesn't overheat, even under this extreme load.
Silverstone SST-EX1200R-PL Platinum Power Supply
With its incredible 1200 watts, the Silverstone EX1200R-PL offers ample power for high-end hardware. The 120 mm fan operates quietly and ensures the power supply doesn't overheat, even under this extreme load.
With its incredible 1200 watts, the Silverstone EX1200R-PL offers ample power for high-end hardware. The 120 mm fan operates quietly and ensures the power supply doesn't overheat, even under this extreme load.
- SKU: NEST-219
- MPN: SST-EX1200R-PL
- EAN: 4710679816869
- Warranty: 12 Months
The Silverstone EX1200R-PL Power Supply
With its incredible 1200 watts, the Silverstone EX1200R-PL offers ample power for high-end hardware. The 120 mm fan operates quietly and ensures the power supply doesn’t overheat, even under this extreme load.
Furthermore, the power supply boasts a Cybernetics Platinum certification. At 50% load, it achieves an efficiency of up to 91%. Quiet operation and low temperatures are also guaranteed.
The SFX-L form factor allows for installation in smaller and more compact cases. The internal components are of the highest quality.
Features:
– Support 12V-2×6 PCIe connector in compliance with ATX 3.1 standards.
– High efficiency with 80 PLUS Platinum certification
– 100% modular cables
– 24/7 continuous power output with 50 operating temperature
– All Japanese electrolytic capacitors
– Silent running 120mm Fluid Dynamic Bearing (FDB) cooling fan
– Equipped with sem-fanless switch function
– 180° angled SATA connectors, ideal for systems with a parallel hard drive layout.
| Colour | |
|---|---|
| Primary Colour | Black |
| Dimensions & Weight | |
| Length / Depth | 130 mm |
| Width | 125 mm |
| Height | 63.5 mm |
| Weight | 2.09 kg |
| Fan Specifications | |
| Fan Size | 120 mm |
| Power Supply | |
| PSU Format | SFX-L |
| Power Specifications | |
| Total Power Output | 1200 W |
| Cooling | |
| Semi-Passive Mode | No |
| Internal Connectors | |
| CPU Power Connectors (12V ATX / EPS) | 1 |
| 8-Pin PCIe Power Connectors | 2 |
| 6+2-Pin PCIe Power Connectors | 4 |
| SATA Power Connectors | 8 |
| Efficiency | |
| Cybenetics Efficiency Level (230V) | PLATINUM (ETA) |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
£315.28£262.73 Inc VatEx Vat




































