- SKU: GEAK-174
- MPN: A-ITX49-S1B
- EAN: 4710679553597
Hot-swap cage for your drives
Servers are becoming increasingly important and are spreading rapidly. Besides large corporations, telephone companies, and university data centers, many medium-sized businesses use their own servers to store important data. Mobile recording studios in server form are also used at concerts and large events.
SilverStone SST-CS351B SAS-12G/SATA-6G NAS case with 5 drive bays
Hot-swap cage for your drives
Servers are becoming increasingly important and are spreading rapidly. Besides large corporations, telephone companies, and university data centers, many medium-sized businesses use their own servers to store important data. Mobile recording studios in server form are also used at concerts and large events.
Hot-swap cage for your drives
Servers are becoming increasingly important and are spreading rapidly. Besides large corporations, telephone companies, and university data centers, many medium-sized businesses use their own servers to store important data. Mobile recording studios in server form are also used at concerts and large events.
- SKU: GESV-515
- MPN: SST-CS351B
- EAN: 4710679814742
- Warranty: 12 Months
Features:
– Hot-swap drive trays support up to five 3.5″ or 2.5″ SAS-12G / SATA-6G drives with two LED indicators for displaying drive status*
– Drive tray features anti-theft lock design to keep confidential information secured
– Supports 8 x 2.5″ hard drive and up to 7 x 3.5″ hard drives**
– Accommodates Micro-ATX motherboard and ATX PSUs.
– Supports up to 368mm (14.5″) expansion cards**
– Front I/O includes USB Type-C x 1, USB 3.0 x 2, combo audio x 1
– Ample space for CPU cooling (82mm in height)
Hot-swap cage for your drives
Servers are becoming increasingly important and are spreading rapidly. Besides large corporations, telephone companies, and university data centers, many medium-sized businesses use their own servers to store important data. Mobile recording studios in server form are also used at concerts and large events.
To meet the needs of enthusiasts looking for a versatile desktop or server case, SilverStone developed the CS351B. Its modern front panel design supports five hot-swappable 3.5-inch or 2.5-inch drives, while individual LED indicators allow for easy and quick monitoring of drive status.
Two additional 3.5-inch drives and up to seven 2.5-inch drives can be installed internally. For added security, each drive bay features a metal lock that can be secured with a key.
Pre-installed fan and space for an ATX power supply
In addition to compatibility with motherboards up to Micro-ATX format, the CS351B is packed with useful features, including an 80 mm fan centrally located in the front. Three additional 30 mm fans can be installed at the rear, and an 80 mm fan can be mounted in the top panel. A standard ATX power supply can be installed to power the hardware. Four PCI slots allow for the installation of graphics cards, expansion cards, and other expansion cards.
Pre-installed fan and space for an ATX power supply
In addition to compatibility with motherboards up to Micro-ATX format, the CS351B is packed with useful features, including an 80 mm fan in the center of the front panel. The case can be equipped with up to six fans for cooling the hardware. With a complete package designed to maximize efficiency, flexibility, and durability, the SilverStone CS351B is the ideal choice for professionals or data center administrators looking for a large, high-performance system.
| Colour | |
|---|---|
| Primary Colour | Black |
| Secondary Colour | Grey |
| Fan Frame Colour | Black |
| Dimensions & Weight | |
| Length / Depth | 411 mm |
| Width | 265 mm |
| Height | 209 mm |
| Weight | 5 kg |
| Case | |
| Case Type | Mini Case |
| Motherboard Support | |
| Compatible Motherboard Formats | Micro-ATX, Mini-DTX, Mini-ITX |
| Max. Motherboard Format | Micro-ATX |
| Internal Clearance | |
| Max. CPU Cooler Height | 82 mm |
| Max. GPU Length | 368 mm |
| Max. PSU Length / Depth | 160 mm |
| Display | |
| Display Included | No |
| Power Supply | |
| PSU Included | No |
| PSU Format | ATX |
| Power Supply Position | Rear Top |
| Cooling Support | |
| 40 mm Fans | 3 |
| 80 mm Fans | 3 |
| Radiator Support | No |
| Drive Bays | |
| 2.5 inch Internal Drive Bays | 8 |
| 3.5 inch Internal Drive Bays | 2 |
| Combined 3.5 / 2.5 inch Bays | 5 |
| Hot Swap Drive Bays | Yes |
| External Ports | |
| USB 3.0 Type-A | 2 |
| Audio Ports | 1× Output + 1× Input (3.5 mm TRS) |
| Expansion | |
| Expansion Slots / PCI Slots | 4 |
| Case Features | |
| I/O Position | Front |
| Side Panel | Closed |
| Cable Management | No |
| Dust Filters Included | No |
| Noise Dampening | No |
| Materials | |
| Material | Plastic, Steel |
| Lighting & Control | |
| Lighting / RGB | No |
| Fan / RGB Control | No |
| Additional Contents | |
| Included Fans | 1 × 80 mm |
£211.14£175.95 Inc VatEx Vat





































