- SKU: UPS-026
- MPN: 10120058
- EAN: 4260074975451
The PowerWalker VI RT HID is by far the most advanced Line-Interactive UPS with Pure Sine Wave output. It was designed to fulfill the high power quality demand in IT-environment while keeping the Line-Interactive topology.
PowerWalker VI 2000RT HID UK 1800W UPS
The PowerWalker VI RT HID is by far the most advanced Line-Interactive UPS with Pure Sine Wave output. It was designed to fulfill the high power quality demand in IT-environment while keeping the Line-Interactive topology.
The PowerWalker VI RT HID is by far the most advanced Line-Interactive UPS with Pure Sine Wave output. It was designed to fulfill the high power quality demand in IT-environment while keeping the Line-Interactive topology.
- SKU: UPS-008
- MPN: 10120041
- EAN: 4260074974768
- Warranty: 12 Months
The PowerWalker VI RT HID is by far the most advanced Line-Interactive UPS with Pure Sine Wave output. It was designed to fulfill the high power quality demand in IT-environment while keeping the Line-Interactive topology.
The VI RT HID offers full protection for devices such as servers, network/telephone communication systems and small industrial applications. Due to its 2U design and adjustable LCD, the UPS can be installed inside any regular 19” rack cabinet or used as tower system (Tower Holder included).
Additional Features
– Potential Equalization Screw
– OBM – Optimized Battery Management
– Fixed Dry Contacts Included (RS-232)
– LCD Display, Battery Pack Available
– Generator Compatible
– EPO – Emergency Power Off
– Programmable Segment Available
– HID – Human Interface Device
– AVR – Automatic Voltage Regulator
| Specification | PowerWalker 10120041 |
|---|---|
| Brands | PowerWalker |
| Model Number | 10120041 |
| UPS Technology | Line-Interactive |
| Type | Rackmount |
| Output Power | 1800W |
| Output Connections | IEC |
| UK Plug Outputs | 0 |
| IEC Outputs | 8 |
| Input Frequency Range | 45Hz – 65Hz (self-adaptive to 50/60Hz) |
| Input Voltage Range | 0 – 300 VAC |
| Batteries | 6 × 12.0V / 7.0Ah |
| DC Voltage | 1 × 12.0V |
| Recharge Time | 4h to 90% |
| In The Box | UPS, Manual, USB Cable, Tower Holder, Rack Ears, 2× IEC Cable, EPO Plug, Input Power Cable |
| Weight | 31.94 kg |
£499.20£416.00 Inc VatEx Vat













