- SKU: LUJB-080
- MPN: ZA-140B
- EAN: 6970620555096
The PHANTEKS M25 Gen2 fans are ideal for you if you want to combine maximum cooling performance with a stylish design. Thanks to their optimized blade design and high static pressure, they ensure effective cooling with a simple look.
PHANTEKS M25 Gen2 PWM fan, 3-pack - 140mm, black
The PHANTEKS M25 Gen2 fans are ideal for you if you want to combine maximum cooling performance with a stylish design. Thanks to their optimized blade design and high static pressure, they ensure effective cooling with a simple look.
The PHANTEKS M25 Gen2 fans are ideal for you if you want to combine maximum cooling performance with a stylish design. Thanks to their optimized blade design and high static pressure, they ensure effective cooling with a simple look.
- SKU: LUPH-108
- MPN: PH-F140M25_G2_BBK01_3P
- EAN: 0886523003557
- Warranty: 12 Months
The PHANTEKS M25 Gen2 fans are ideal for you if you want to combine maximum cooling performance with a stylish design. Thanks to their optimized blade design and high static pressure, they ensure effective cooling with a simple look.
– 140 mm PWM fan in black
– Daisy chaining for less visible cables
– Optimized for use in front of radiators or behind mesh
– Max. 1,800 rpm speed at 36.4 dB(A)
– 172.92 m³/h max. flow volume and max. 2.23 mmH2O static pressure
– Rubber pads on the corner points to decouple annoying vibrations
PHANTEKS M25 Gen2: cooling performance with a simple design
With the M25 Gen2 fans, your PC is not only well cooled, it also looks chic. Thanks to their blade design, they deliver good airflow at low speeds – even when they are working in front of a radiator or behind fine mesh.
Extremely efficient and quiet
Loud fan noises not only disturb you when gaming, they can also affect your concentration. Thats why the PHANTEKS M25 Gen2 are naturally quiet thanks to their hydrodynamic plain bearings – with a maximum of 36.4 dB(A). The reduced frictional resistance allows higher speeds with the same energy consumption and thus a significantly increased air throughput and above-average performance values – perfect for heated gaming sessions.
Perfect cooling for your high-end hardware
The optimized fan blades of the M25 Gen2 ensure that you can use it in conjunction with radiators without any problems. Thanks to the high static pressure of 2.23 mmH2O, you can achieve optimal flow values even at low speeds and achieve the best cooling for your high-end hardware. The flow volume of 172.92 m³/h ensures that there is always enough fresh air in your system.
Optimized cable management and rubber buffers for quiet operation
With the optimized cable management, you can operate several fans in a daisy chain. The built-in rubber buffers on the corners prevent any vibrations from being transmitted to your chassis. This ensures consistently quiet operation.
Specifications
| Main Colour | Black |
|---|---|
| Fan Main Colour (Frame) | Black |
| Fan Main Colour (Rotor) | Black |
| Dimensions | Length / Depth: 140 mm Width: 140 mm Height: 25 mm |
| Fan Size | 140 mm |
| Fan Blade Orientation | Normal |
| Min. Fan Speed | 350 rpm |
| Max. Fan Speed | 1800 rpm |
| Max. Air Flow | 172.92 m³/h |
| Max. Static Pressure | 2.23 mH₂O |
| Nominal Voltage | 12 V |
| Start-up Voltage | 7 V |
| Max. Noise Level | 36.4 dB(A) |
| Fan Connectors | 4-pin (PWM control) |
| Material | PBT |
| Lighting | No |
£17.99£14.99 Inc VatEx Vat








































