- SKU: LUPH-112
- MPN: PH-F140M25R_G2_DWT01
- EAN: 0886523003632
The PHANTEKS M25 Gen2 fans are ideal for you if you want to combine maximum cooling performance with a stylish design. Thanks to their optimized blade design, high static pressure and integrated RGB lighting with infinity mirror, they provide effective cooling with impressive looks.
PHANTEKS M25 Gen2 PWM D-RGB Fan 3-Pack - Reverse Blade, 140mm, Black
The PHANTEKS M25 Gen2 fans are ideal for you if you want to combine maximum cooling performance with a stylish design. Thanks to their optimized blade design, high static pressure and integrated RGB lighting with infinity mirror, they provide effective cooling with impressive looks.
The PHANTEKS M25 Gen2 fans are ideal for you if you want to combine maximum cooling performance with a stylish design. Thanks to their optimized blade design, high static pressure and integrated RGB lighting with infinity mirror, they provide effective cooling with impressive looks.
- SKU: LUPH-113
- MPN: PH-F140M25R_G2_DBK01_3P
- EAN: 0886523003649
- Warranty: 12 Months
The PHANTEKS M25 Gen2 fans are ideal for you if you want to combine maximum cooling performance with a stylish design. Thanks to their optimized blade design, high static pressure and integrated RGB lighting with infinity mirror, they provide effective cooling with impressive looks.
– 140 mm PWM fan in black
– Daisy chaining for less visible cables
– Optimized for use in front of radiators or behind mesh
– Digitally addressable RGB LEDs and infinity mirrors
– Reverse blade for a clean look and good airflow
– Max. 1,800 rpm speed at 40.95 dB(A)
– 170.02 m³/h max. flow volume and max. 2.04 mmH2O static pressure
– Rubber pads on the corner points to decouple annoying vibrations
PHANTEKS M25 Gen2: cooling performance with an extraordinary design
The M25 Gen2 fans not only cool your PC well, they also look extravagant. Thanks to their blade design, they deliver good airflow at low speeds – even when they work in front of a radiator or behind fine mesh. The built-in RGB lighting and the infinity mirror add the finishing touches to the M25 Gen2 and are guaranteed to create a unique look in your case.
Extremely efficient and quiet
Loud fan noises not only disturb you when gaming, they can also affect your concentration. Thats why the PHANTEKS M25 Gen2 are naturally quiet thanks to the hydrodynamic plain bearing – with a maximum of 40.95 dB(A). The reduced frictional resistance allows higher speeds with the same energy consumption and thus a significantly increased air throughput and above-average performance values – perfect for heated gaming sessions.
Perfect cooling for your high-end hardware
The optimized fan blades of the M25 Gen2 ensure that you can use it in conjunction with radiators without any problems. Thanks to the high static pressure of 2.04 mmH2O, you can achieve optimal flow values even at low speeds and achieve the best cooling for your high-end hardware. The air flow volume of 170.02 m³/h ensures that there is always enough fresh air in your system.
Optimized cable management with LINQ6 and rubber buffers for quiet operation
With the optimized cable management, you can operate several fans in a daisy chain. This only requires a PWM/RGB combination cable, which transmits the signal via the LINQ6 connection. The built-in rubber buffers on the corners prevent possible vibrations from being transmitted to your chassis. This ensures consistently quiet operation.
Stylish RGB lighting and infinity mirrors make for eye-catchers
The integrated, addressable RGB lighting paired with the infinity mirror allows you to illuminate your gaming build with practically endless possibilities and set it apart from others.
Reverse blade for a clean look and even more performance
Are you looking for a solution to optimize the airflow in your PC while improving the look of your fans? With a reverse blade fan, you are opting for an innovative technology that specifically directs the air flow in the opposite direction.
Your advantage: The look is the same for every fan. Gone are the days when fans had to be mounted with their backs in the case to draw in fresh air. This way, your system stays cool and extremely stylish even during intensive applications!
| Specification | |
|---|---|
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Fan Main Colour (Frame) | Black |
| Fan Main Colour (Rotor) | Transparent |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 140 mm |
| Width | 140 mm |
| Fan Height | 25 mm |
| Fan Specifications | |
| Fan Size | 140 mm |
| Blade Direction | Reverse |
| RPM Range | 350 – 1,800 RPM |
| Max Airflow | 170.02 m³/h |
| Max Static Pressure | 2.04 mmH₂O |
| Power Specifications | |
| Rated Voltage | 12 V |
| Starting Voltage | 7 V |
| Noise | Max 40.95 dB(A) |
| Internal Ports | Fan Connector: LINQ6 |
| Materials | PBT |
| Lighting | RGB |
| Set Information | Yes, 3 Fans |
£24.49£20.41 Inc VatEx Vat











































