- SKU: GEHV-023
- MPN: HVN-FS-H1430-01-TRI
- EAN: 4251442513801
The PHANTEKS M25 Gen2 fans are ideal for you if you want to combine maximum cooling performance with a stylish design. Thanks to their optimized blade design, high static pressure and integrated RGB lighting with infinity mirror, they provide effective cooling with impressive looks.
PHANTEKS M25 Gen2 PWM D-RGB fan, 3-pack - 120mm, black
The PHANTEKS M25 Gen2 fans are ideal for you if you want to combine maximum cooling performance with a stylish design. Thanks to their optimized blade design, high static pressure and integrated RGB lighting with infinity mirror, they provide effective cooling with impressive looks.
The PHANTEKS M25 Gen2 fans are ideal for you if you want to combine maximum cooling performance with a stylish design. Thanks to their optimized blade design, high static pressure and integrated RGB lighting with infinity mirror, they provide effective cooling with impressive looks.
- SKU: LUPH-099
- MPN: PH-F120M25_G2_DBK01_3P
- EAN: 0886523003502
- Warranty: 12 Months
The PHANTEKS M25 Gen2 fans are ideal for you if you want to combine maximum cooling performance with a stylish design. Thanks to their optimized blade design, high static pressure and integrated RGB lighting with infinity mirror, they provide effective cooling with impressive looks.
– 120 mm PWM fan in black
– Daisy chaining for less visible cables
– Optimized for use in front of radiators or behind mesh
– Digitally addressable RGB LEDs and infinity mirrors
– Max. 2,000 rpm speed at 35.13 dB(A)
– 123.55 m³/h max. flow volume and max. 2.51 mmH2O static pressure
– Rubber pads on the corner points to decouple annoying vibrations
PHANTEKS M25 Gen2: cooling performance with an extraordinary design
The M25 Gen2 fans not only cool your PC well, they also look extravagant. Thanks to their blade design, they deliver good airflow at low speeds – even when they work in front of a radiator or behind fine mesh. The built-in RGB lighting and the infinity mirror add the finishing touches to the M25 Gen2 and are guaranteed to create a unique look in your case.
Extremely efficient and quiet
Loud fan noises not only disturb you when gaming, they can also affect your concentration. Thats why the PHANTEKS M25 Gen2 are naturally quiet thanks to the hydrodynamic plain bearing – with a maximum of 35.13 dB(A). The reduced frictional resistance allows higher speeds with the same energy consumption and thus a significantly increased air throughput and above-average performance values – perfect for heated gaming sessions.
Perfect cooling for your high-end hardware
The optimized fan blades of the M25 Gen2 ensure that you can use it in conjunction with radiators without any problems. Thanks to the high static pressure of 2.51 mmH2O, you can achieve optimal flow values even at low speeds and achieve the best cooling for your high-end hardware. The flow volume of 123.55 m³/h ensures that there is always enough fresh air in your system.
Optimized cable management with LINQ6 and rubber buffers for quiet operation
With the optimized cable management, you can operate several fans in a daisy chain. This only requires a PWM/RGB combination cable, which transmits the signal via the LINQ6 connection. The built-in rubber buffers on the corners prevent possible vibrations from being transmitted to your chassis. This ensures consistently quiet operation.
Stylish RGB lighting and infinity mirrors are eye-catchers
The integrated, addressable RGB lighting paired with the infinity mirror lets you illuminate your gaming build with virtually endless possibilities and set it apart from others.
Specifications
| Technical Details | |
|---|---|
| Main Color | Black |
| Fan Main Color (Frame) | Black |
| Fan Main Color (Rotor) | Transparent |
| Length / Depth | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Fan Height | 25 mm |
| Fan Size | 120 mm |
| Fan Blade Orientation | Normal |
| Min. Fan Speed | 350 rpm |
| Max. Fan Speed | 2000 rpm |
| Max. Air Flow (Single Fan) | 123.55 m³/h |
| Max. Static Pressure | 2.51 mH₂O |
| Nominal Voltage | 12 V |
| Start-up Voltage | 7 V |
| Max. Fan Noise (Single Fan) | 35.13 dB(A) |
| Fan Connections | LINQ6 |
| Material | PBT |
| Lighting | Yes |
| Lighting Color | RGB |
| Set | Yes |
£24.98£20.82 Inc VatEx Vat











































