- SKU: LUNA-137
- MPN: NF-A14X25 G2 PWM SX2-PP CH.BK
- EAN: 9010018100730
Noctua is one of the well-known sizes in the silent cooling sector. The Austrian manufacturers CPU coolers in particular enjoy an excellent reputation. They combine excellent processing quality with high cooling performance and minimal noise development. The fans from Noctua are also largely responsible for this, which are also available separately to serve as case or CPU fans.
Noctua NF-A14 PWM IndustrialPPC 2000RPM - 140mm
Noctua is one of the well-known sizes in the silent cooling sector. The Austrian manufacturers CPU coolers in particular enjoy an excellent reputation. They combine excellent processing quality with high cooling performance and minimal noise development. The fans from Noctua are also largely responsible for this, which are also available separately to serve as case or CPU fans.
Noctua is one of the well-known sizes in the silent cooling sector. The Austrian manufacturers CPU coolers in particular enjoy an excellent reputation. They combine excellent processing quality with high cooling performance and minimal noise development. The fans from Noctua are also largely responsible for this, which are also available separately to serve as case or CPU fans.
- SKU: LUNA-038
- MPN: NF-A14 industrialPPC-2000 PWM
- EAN: 4716123315438
- Warranty: 12 Months
Noctua is one of the well-known sizes in the silent cooling sector. The Austrian manufacturers CPU coolers in particular enjoy an excellent reputation. They combine excellent processing quality with high cooling performance and minimal noise development. The fans from Noctua are also largely responsible for this, which are also available separately to serve as case or CPU fans.
In addition to Noctuas standard range of premium quiet fans, which feature all the latest Noctua technologies, come with a wide range of accessories and are identifiable by the familiar brown color scheme, the manufacturer now also offers two additional product lines, redux and industrialPPC.
The industrialPPC (Protected Performance Cooling) product line was designed for demanding industrial applications and designed to withstand heavy use and operation under difficult conditions. It includes sturdier, faster spinning versions of Noctuas standard models that are almost all black.
Thanks to the excellent aerodynamic efficiency of the NF-A14 design and a new three-phase motor, these industrialPPC versions of the Noctua NF-A14 offer real high-performance cooling with their higher speed (max. 2,000 rpm), but at the same time have compared to fans with comparable high speeds moderate noise development and power consumption.
With its fiberglass-reinforced polyamide construction and extended water and dust protection according to protection class IP52, the NF-A14 industrialPPC is also suitable for use in demanding environments. At the same time, the high-quality SSO2 bearing guarantees a service life of over 150,000 hours.
Supplemented by Noctuas usual reliability and six-year manufacturers guarantee, the NF-A14 industrialPPC with 2,000 rpm and PWM control is a perfect choice for particularly challenging applications that require superior cooling performance and maximum operational reliability.
Scope of delivery:
Fan
4x Fan screws
| Technical Details | |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 140 x 140 x 25 mm |
| Material | Plastic |
| Color | Black, Brown |
| Speed | 500 – 2,000 r/min (±20%) |
| Air Flow (Max) | 182.5 m³/h |
| Static Pressure (Max) | 4.18 mm H₂O |
| Noise Level (Max) | 31.5 dB(A) |
| Voltage (Max) | 12 V |
| Power Consumption (Max) | 2.16 W |
| Connector | 4-pin PWM |
| Lifespan (MTBF) | 150,000 hours |
| Manufacturer Warranty | 6 Years |
| Water & Dust Protection | IP52 |
£31.25£26.04 Inc VatEx Vat



















