- SKU: LUAR-137
- MPN: ACFAN00315A
- EAN: 4895265000393
Noctua is one of the known quantities in Silent Cooling area. Especially the CPU cooler by the Austrian company have an excellent reputation . They combine excellent workmanship with a high cooling capacity and minimal noise generation. For this purpose also the fan of Noctua are largely responsible , which are also available separately to serve as CPU or case fans.
Noctua NF-A14 IndustrialPPC 2000RPM - 140mm
Noctua is one of the known quantities in Silent Cooling area. Especially the CPU cooler by the Austrian company have an excellent reputation . They combine excellent workmanship with a high cooling capacity and minimal noise generation. For this purpose also the fan of Noctua are largely responsible , which are also available separately to serve as CPU or case fans.
Noctua is one of the known quantities in Silent Cooling area. Especially the CPU cooler by the Austrian company have an excellent reputation . They combine excellent workmanship with a high cooling capacity and minimal noise generation. For this purpose also the fan of Noctua are largely responsible , which are also available separately to serve as CPU or case fans.
- SKU: LUNA-036
- MPN: NF-A14 industrialPPC-2000
- EAN: 4716123315421
- Warranty: 12 Months
In addition , supplied to Noctuas standard range quieter premium fan , equipped with all the latest Noctua technologies with a wide accessory package and are recognizable by the familiar brown color scheme , the manufacturer now offers two additional product lines , redux and industrialPPC .
The product line industrialPPC (Protected performance cooling ) has been designed for demanding industrial applications and are designed for heavy duty as well as operating under difficult conditions. It includes more robust , faster rotating versions of Noctuas standard models , which are almost entirely in black.
Thanks to excellent aerodynamic efficiency of the NF -A14 designs , and a novel three-phase motor , this industrialPPC versions of Noctua NF -A14 with its higher speed ( 2,000 r / min) true high performance cooling, has this but compared to comparable speed fans on a moderate noise and power consumption.
With its fiberglass reinforced polyamide construction and extended water and dust protection according to protection class IP52 , the NF -A14 industrialPPC is also suitable for use in demanding environments. At the same time the quality SSO2 bearing a lifespan of over 150,000 hours guaranteed .
Supplemented by the usual Noctua reliability and six -year manufacturers warranty , the NF -A14 industrialPPC with 2,000 U / a perfect choice for particularly challenging applications which require superior cooling performance and maximum safety min.
| Technical Details | |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 140 x 140 x 25 mm |
| Material | Plastic |
| Color | Black, Brown |
| Speed | 2,000 r/min (±10%) |
| Air Flow | 182.5 m³/h |
| Static Pressure | 4.18 mm H₂O |
| Noise Level | 31.5 dB(A) |
| Voltage | 12 V |
| Power Consumption | 2.16 W |
| Connector | 3-Pin |
| Lifespan (MTBF) | 150,000 hours |
| Manufacturer Warranty | 6 Years |
| Water & Dust Protection | IP52 |
| Scope of Delivery | |
| Included Items | Fan, 4x Fan Screws |
£29.47£24.56 Inc VatEx Vat



















