- SKU: NEAD-015
- MPN: 75261547
- EAN: 4710273779942
Features:
- Power supply with 550 watts and ATX 3.1 support
- Ideal for entry-level gaming PCs
- 80 PLUS Bronze certification
- Modular cable management
- Montech BETA 2
Montech BETA 2 80 PLUS Bronze Power Supply, ATX 3.1 - 550 Watts, black
Features:
- Power supply with 550 watts and ATX 3.1 support
- Ideal for entry-level gaming PCs
- 80 PLUS Bronze certification
- Modular cable management
- Montech BETA 2
Features:
- Power supply with 550 watts and ATX 3.1 support
- Ideal for entry-level gaming PCs
- 80 PLUS Bronze certification
- Modular cable management
- Montech BETA 2
- SKU: NEMT-013
- MPN: BETA 2 550W
- EAN: 4710562749731
- Warranty: 12 Months
Features:
– Power supply with 550 watts and ATX 3.1 support
– Ideal for entry-level gaming PCs
– 80 PLUS Bronze certification
– Modular cable management
– Montech BETA 2
The Montech BETA 2 is a powerful power supply distinguished by its high wattage and support for current standards.
80 PLUS bronze
The power supply is very efficient with its 80 PLUS Bronze certification – with an efficiency of up to 88% at half load, you significantly reduce your electricity costs. This also ensures a considerably longer lifespan.
Numerous connections with modular cables
The Montech BETA 2 is a modular power supply that offers you maximum flexibility in cable management. You only connect the cables you need – for a tidy PC and better airflow! With ATX 3.1, you also get maximum efficiency and are well prepared for upcoming hardware.
Technical Specifications
| Primary Colour | Black |
| Dimensions (L x W x H) | 140 x 150 x 86 mm |
| Fan Size | 120 mm |
| PSU Format | ATX |
| ATX Standard | ATX 3.1 |
| 12V Distribution | Single Rail |
| Modular Power Supply | No |
| Modular Type | Non-Modular |
| Protection Circuits | OCP (Overcurrent Protection), OPP (Overload Protection), OTP (Overtemperature Protection), OVP (Overvoltage Protection), SCP (Short-Circuit Protection), UVP (Undervoltage Protection) |
| Total Power Output | 550 W |
| +3.3V & +5V Combined Output | 80 W |
| +12V Rail Output | 549.6 W |
| -12V Output | 3.6 W |
| +5Vsb Output | 15 W |
| Semi Passive Cooling | No |
| CPU Power Connectors | 2x 4+4-Pin ATX/EPS |
| PCIe Power Connectors | 2x 6+2-Pin |
| SATA Power Connectors | 4 |
| 4-Pin Molex Connectors | 4 |
| USB Hub | No |
| 80 PLUS Certification | 80 PLUS Bronze |
| RGB Lighting | No |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information for the latest supported hardware list. |
£45.12£37.60 Inc VatEx Vat




























