- SKU: LULI-145
- MPN: 12CL1W3B
- EAN: 4718466018533
Below is the original description for this product, any reference to warranty is to be ignored. Warranty for this item is 90 days as with all B Grade items.
B Grade items may have been used, have damaged packaging, missing accessories or a combination of these (Motherboards may be missing I/O shields).
Some items may have scuff marks or slight scratches but should otherwise be an operable product.
Lian Li UNI FAN TL LCD Series fan - 120mm, white - B-Grade
Below is the original description for this product, any reference to warranty is to be ignored. Warranty for this item is 90 days as with all B Grade items.
B Grade items may have been used, have damaged packaging, missing accessories or a combination of these (Motherboards may be missing I/O shields).
Some items may have scuff marks or slight scratches but should otherwise be an operable pr...
Below is the original description for this product, any reference to warranty is to be ignored. Warranty for this item is 90 days as with all B Grade items.
B Grade items may have been used, have damaged packaging, missing accessories or a combination of these (Motherboards may be missing I/O shields).
Some items may have scuff marks or slight scratches but should otherwise be an operable pr...
- SKU: 070-F9A-808
- MPN: 12TLLCD1W
- EAN: 4718466014207
- Warranty: 12 Months
Practical plug-in system and improved daisy chaining for less cable clutter
32 digitally addressable RGB LEDs
Speed and lighting can be controlled via Lian Li L-Connect 3 software
Max. 1,900 rpm speed at 27 dB(A)
105.3 m³/h max. delivery volume and max. 2.9 mmH2O static pressure
Rubber pads to decouple annoying vibrations
Note: A Lian Li 12TL fan controller is required for this fan. The fan offered here can be used as an extension for the corresponding 3-pack, which includes the controller. The Lian Li 12TL fan controller is also available individually. A direct connection to the mainboard is not possible.
Lian Li UNI FAN TL LCD Series: PWM fans to complement your setup
The Lian Li UNI FAN TL LCD Series are fans that fit perfectly into your setup. The PWM fan uses the same connector system that frees gaming PCs from unnecessary cable clutter. Lian Li also impresses in terms of cooling performance and sets new standards with breathtaking RGB lighting.
PERSONALIZE YOUR FANS WITH LCD
A 1.6-inch display with a resolution of 400 x 400 pixels is attached to the hub of the Lian Li UNI FAN TL LCD Series, which can be configured almost freely. For example, fan speed, temperature or CPU and GPU utilization can be displayed there. Or you can upload your own pictures, GIFs or small videos using the L-Connect 3 software to give the fans your own personal touch. Lian Li points out that the more sensors are used, the more the CPU is required and therefore no more than three sensors should be used.
Plug-in system for seamless fan clusters
The assembly of the Lian Li UNI FAN TL LCD Series follows the clever concept of the other fans from Lian Li: The fans are equipped with contact points and are connected to each other using a practical plug-in system. Several fans can be combined into a cluster and conveniently connected to the controller with just one cable. Thanks to this improved daisy chain system, you save time, nerves and prevent unnecessary cable clutter. The pin contacts pass on power as well as PWM and ARGB signals.
REVISED CONNECTOR SYSTEM OF THE LIAN LI UNI FAN TL LCD SERIES
The plug-in system introduced with the UNI FAN SL and AL series has been further improved in the Lian Li UNI FAN TL LCD series. On the one hand, the plug-in system was designed so that the connecting plug can be removed. This prevents possible collisions with connections on the radiator and at the same time ensures a tidy look.
In addition, the connection for the cable module has been removed; instead, the cable can now be connected directly to the fan. The connection is embedded flat in the frame, so you have more space for using radiators.
The usually separate cables for power and ARGB signals have been combined into a 7-pin cable. You can connect these cables directly to the controller. Up to four fans in a cluster can be powered with one cable. With the appropriate extension cable, you can connect up to 6 fans with LCD to the two ports of the controller and control them via L-Connect 3 software. The Lian Li 12TL controller is included in the three-pack. It is also available individually.
Note: The Lian Li UNI FAN TL LCD Series connectors are not compatible with the SL and AL series!
Technical Details
| Dimensions | |
|---|---|
| Size (W x H x D) | 124 × 120 × 28 mm |
| Material & Color | |
| Material | Plastic |
| Color | White |
| Fan Specifications | |
| Bearing Type | Hydrodynamic plain bearing |
| Speed Range | 0 – 1,900 rpm |
| Noise Level | Max 27 dB(A) |
| Airflow | Max 105.3 m³/h |
| Static Pressure | Max 2.9 mmH₂O |
| Electrical Data | |
| Voltage | 12V |
| Starting Voltage | 5V |
| Power Consumption | 6.72W |
| Lighting | |
| Type | Digital addressable RGB |
| LED Count | 32 LEDs |
| Display | |
| Type | IPS |
| Size | 1.6 inches |
| Resolution | 400 × 400 pixels |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Color Support | 24-bit sRGB |
| Connection | |
| Connector Type | 7-pin combined PWM + ARGB |
Original price was: £39.65£33.04.£31.99£26.66Current price is: £31.99£26.66. Inc VatEx Vat













