- SKU: LUJB-061
- MPN: ZB-120B
- EAN: 6970620554556
- 120 mm PWM fan with aluminium frame
- Convenient wireless connection for fewer visible cables
- 40 digitally addressable RGB LEDs
- Speed and lighting controllable via Lian Li L-Connect 3 software
- Whisper-quiet cooling performance with max. 2,000 RPM at 28.5 dB(A)
- Max. airflow of 108.82 m³/h and max. 2.44 mmH2O static pressure
- Rubber pads to isolate disruptive vibrations
Lian Li UNI FAN SL Wireless ARGB PWM Fan - 120 mm, black
- 120 mm PWM fan with aluminium frame
- Convenient wireless connection for fewer visible cables
- 40 digitally addressable RGB LEDs
- Speed and lighting controllable via Lian Li L-Connect 3 software
- Whisper-quiet cooling performance with max. 2,000 RPM at 28.5 dB(A)
- Max. airflow of 108.82 m³/h and max. 2.44 mmH2O static pressure
- Rubber pads to isolate disruptive vibrations
- 120 mm PWM fan with aluminium frame
- Convenient wireless connection for fewer visible cables
- 40 digitally addressable RGB LEDs
- Speed and lighting controllable via Lian Li L-Connect 3 software
- Whisper-quiet cooling performance with max. 2,000 RPM at 28.5 dB(A)
- Max. airflow of 108.82 m³/h and max. 2.44 mmH2O static pressure
- Rubber pads to isolate disruptive vibrations
- SKU: LULI-087
- MPN: 12SL1W1B
- EAN: 4718466016690
- Warranty: 12 Months
– 120 mm PWM fan with aluminium frame
– Convenient wireless connection for fewer visible cables
– 40 digitally addressable RGB LEDs
– Speed and lighting controllable via Lian Li L-Connect 3 software
– Whisper-quiet cooling performance with max. 2,000 RPM at 28.5 dB(A)
– Max. airflow of 108.82 m³/h and max. 2.44 mmH2O static pressure
– Rubber pads to isolate disruptive vibrations
Note: This fan requires a Lian Li L-Wireless Controller. The controller is sold separately.
Wireless ARGB fans for clean cable management
The UNI FAN SL Wireless from Lian Li offers you an efficient solution for cable management in your PC. With its wireless 2.4 GHz control for lighting effects and fan speed, it significantly reduces the number of cables required, making system setup easier. The fan features dual-zone lighting effects and is easy to install.
UNI FAN SL Wireless: Easy installation and full control
The UNI FAN SL Wireless is easy to install and control thanks to the L-Wireless Controller. The wireless connection allows you to manage both RGB lighting and fan speed directly through your motherboard without unnecessary cables.
Customisable display and quiet performance
Thanks to Fluid Dynamic Bearing (FDB) technology, the Lian Li UNI FAN SL Wireless runs quietly and efficiently, even at high speeds of up to 2,100 RPM. This provides you with powerful cooling and a visually appealing solution for your PC, leaving traditional fans in the shadow of the UNI FAN SL Wireless!
| Specification | |
|---|---|
| Dimensions (W x H x D) | 120 x 124.5 x 28 mm |
| Material | Plastic, Aluminium |
| Colour | Black |
| Bearing | Fluid Dynamic Bearing |
| Speed | 400 – 2,000 RPM |
| Noise Level | max. 28.5 dB(A) |
| Airflow | max. 108.82 m³/h |
| Static Pressure | max. 2.44 mmH₂O |
| Voltage | 12 V |
| Starting Voltage | 5 V |
| Power Consumption | 1.8 W |
| Lighting | |
| Type | Digitally Addressable RGB |
| Number of LEDs | 40 |
| Connections | |
| With Controller | 1x 4-Pin PWM + 9-Pin USB |
| Without Controller | 1x 4-Pin PWM |
£17.48£14.57 Inc VatEx Vat




























