- SKU: WAEK-2083
- MPN: 3831109826270
- EAN: 3831109826270
The DeltaMate fittings are water cooling hose connectors for the individual components of a custom water cooling system. The fittings are machined from brass. Brass, as an alloy of copper and zinc, offers the advantage of being anodically compatible with other metals while being both harder and more corrosion-resistant than copper.
Thermal Grizzly DeltaMate Plug Closure Cap, Brass, G1/4 Thread - Black, Pack of 6
The DeltaMate fittings are water cooling hose connectors for the individual components of a custom water cooling system. The fittings are machined from brass. Brass, as an alloy of copper and zinc, offers the advantage of being anodically compatible with other metals while being both harder and more corrosion-resistant than copper.
The DeltaMate fittings are water cooling hose connectors for the individual components of a custom water cooling system. The fittings are machined from brass. Brass, as an alloy of copper and zinc, offers the advantage of being anodically compatible with other metals while being both harder and more corrosion-resistant than copper.
- SKU: WAZU-1343
- MPN: TG-DM-FIT-6009
- EAN: 4260711992582
- Warranty: 12 Months
The DeltaMate fittings are water cooling hose connectors for the individual components of a custom water cooling system. The fittings are machined from brass. Brass, as an alloy of copper and zinc, offers the advantage of being anodically compatible with other metals while being both harder and more corrosion-resistant than copper.
– Simple, flat plug for sealing any G1/4″ thread
– Special EPDM sealing ring for reliable closure
– Includes optional cover cap with DeltaMate logo, rotatable in any orientation
– Uniform outer diameter of all DeltaMate connectors for seamless integration
– Robust design allows assembly with an 8 mm internal hex key
Thermal Grizzly DeltaMate: Robust sealing plug for G1/4” threads
The DeltaMate sealing plug is a flat plug designed to seal any G1/4″ internal threaded connection. It features a high-quality finish with a matte black chrome coating, which is also easy to clean.
Functional design with EPDM sealing rings
The sealing rings (O-rings) are made from particularly elastic EPDM (ethylene propylene diene rubber), which is resistant to ozone and UV. The robust design of the DeltaMate fittings allows assembly with an 8 mm internal hex key.
The uniform outer diameter of all DeltaMate connectors enables seamless integration of the individual products. This gives your build a clean, simple, and uniform look.
Technical Specifications
| Primary Colour | Black |
| Height | 4.8 mm |
| Weight | 14 g |
| Outer Diameter | 20.6 mm |
| Water Cooling Purpose | Sealing Plug |
| Connection Type | Screw Connection |
| Water Cooling Connectors | G1/4″ Outer Thread |
| Is Angled | No |
| Rotatable | No |
| Compatibility Note | Please refer to the manufacturer’s compatibility information. You can find the latest overview on the manufacturer’s website. |
| Materials | Brass, Rubber |
| Lighting / RGB | No |
| Set | Yes |
| Number of Products in Set | 6 |
£28.21£23.51 Inc VatEx Vat













