- SKU: CPJB-031
- MPN: CR-1000 EVO COLOR
- EAN: 6970620552859
Description
- 5 x Ø6mm heat pipe with aluminum fins for excellent heat conducting efficiency
- High reliability with dual ball bearings, PWM controlled fan
- Compatible with Intel LGA4189 socket
- 4U small form factor server / workstation CPU cooler for Intel LGA4189 sockets.
Silverstone SST-XE04-4189B CPU cooler
Description
- 5 x Ø6mm heat pipe with aluminum fins for excellent heat conducting efficiency
- High reliability with dual ball bearings, PWM controlled fan
- Compatible with Intel LGA4189 socket
- 4U small form factor server / workstation CPU cooler for Intel LGA4189 sockets.
Description
- 5 x Ø6mm heat pipe with aluminum fins for excellent heat conducting efficiency
- High reliability with dual ball bearings, PWM controlled fan
- Compatible with Intel LGA4189 socket
- 4U small form factor server / workstation CPU cooler for Intel LGA4189 sockets.
- SKU: CPSI-077
- MPN: SST-XE04-4189B
- EAN: 4710679817088
- Warranty: 12 Months
Description
– 5 x Ø6mm heat pipe with aluminum fins for excellent heat conducting efficiency
– High reliability with dual ball bearings, PWM controlled fan
– Compatible with Intel LGA4189 socket
– 4U small form factor server / workstation CPU cooler for Intel LGA4189 sockets.
| Colour | |
|---|---|
| Primary Colour | Black |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 92 mm |
| Width | 92 mm |
| Height | 25 mm |
| Cooler Specifications | |
| Heatpipe Diameter | 6 mm |
| Number of Heatpipes | 5 |
| CPU Compatibility | |
| CPU Socket | 4189 |
| Fan Specifications | |
| Fan Speed | 1500 – 5000 RPM |
| Noise | |
| Max. Noise Level | 43 dB(A) |
| Thermal Performance | |
| Max. TDP | 270 W |
| Connections | |
| Fan Connector | 4-Pin (PWM) |
| Materials | |
| Materials | Aluminium, Copper |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
£86.54£72.12 Inc VatEx Vat































