- SKU: GESI-440
- MPN: ACCM-DS05143.11
- EAN: 4711530964095
Mid-tower case in black, for motherboards up to SSI-CEB, up to 7 fans and 3 radiators, numerous drive bays, including 3x 140 mm fans
SilverStone SST-SED1-B Seta D1 Mid Tower - Black
Mid-tower case in black, for motherboards up to SSI-CEB, up to 7 fans and 3 radiators, numerous drive bays, including 3x 140 mm fans
Mid-tower case in black, for motherboards up to SSI-CEB, up to 7 fans and 3 radiators, numerous drive bays, including 3x 140 mm fans
- SKU: GESV-552
- MPN: SST-SED1-B
- EAN: 4710679816104
- Warranty: 12 Months
Immense storage capabilities
Highly modular front chassis allows great flexibility in mixing & matching 3.5″ and 5.25″ drives of up to 6 x 3.5″ HDDs and 4 x 5.25″ ODDs respectively.
Features:
– Great durability chassis with solid steel construction
– Modular design to mix and match 5.25″, 3.5″ and 2.5″ storage devices
– Extensive air and water cooling support
– Supports up to SSI-EEB motherboards
– I/O ports include USB Type-C x 1, USB 3.0 x 2 and combo audio x 1
| Colour | |
|---|---|
| Primary Colour | Black |
| Fan Frame Colour | Black |
| Dimensions & Weight | |
| Length / Depth | 493 mm |
| Width | 232 mm |
| Height | 494 mm |
| Weight | 10.28 kg |
| Case | |
| Case Type | Mid Tower |
| Motherboard Support | |
| Compatible Motherboard Formats | ATX, E-ATX, Micro-ATX, Mini-ITX, SSI-CEB |
| Max. Motherboard Format | SSI-CEB |
| Internal Clearance | |
| Max. CPU Cooler Height | 182 mm |
| Max. GPU Length | 394 mm |
| Max. PSU Length / Depth | 250 mm |
| Display | |
| Display Included | No |
| Power Supply | |
| PSU Included | No |
| PSU Format | ATX |
| Power Supply Position | Rear Bottom |
| Cooling Support | |
| 120 mm Fan Support | 7 |
| 140 mm Fan Support | 6 |
| 160 mm Fan Support | 2 |
| Radiator Support | 120 mm, 140 mm, 280 mm, 360 mm |
| Drive Bays | |
| 2.5″ Internal Drive Bays | 2 |
| 3.5″ Internal Drive Bays | 2 |
| 3.5″ / 2.5″ Combo Bays | 6 |
| 5.25″ External Drive Bays | 4 |
| Hot Swap Drive Bays | No |
| External Ports | |
| USB 3.1 Type-C | 1 |
| USB 3.0 Type-A | 2 |
| Audio I/O | 1x output / input combo (3.5 mm, TRRS) |
| Case Features | |
| I/O Position | Front |
| Side Panel | Closed |
| Cable Management | No |
| Dust Filters Included | Yes |
| Noise Dampening | No |
| Materials | |
| Materials | Plastic, Steel |
| Lighting & Control | |
| Lighting / RGB | No |
| Fan / RGB Control | No |
| Additional Contents | |
| Included Fans | 3x 140 mm |































