- SKU: GESV-540
- MPN: SST-FAR1B-G-V2
- EAN: 4710679814445
The SilverStone SST-KL07B-E is a classically simple midi-tower for gaming systems. The elegant aluminum side panels give the case a clean look while allowing for good airflow. Two 140 mm fans are pre-installed at the front, and another at the rear. The interior offers enough space for motherboards ranging in size from Mini-ITX to ATX and radiators up to 360 mm in length.
Silverstone SST-KL07B-E Case
The SilverStone SST-KL07B-E is a classically simple midi-tower for gaming systems. The elegant aluminum side panels give the case a clean look while allowing for good airflow. Two 140 mm fans are pre-installed at the front, and another at the rear. The interior offers enough space for motherboards ranging in size from Mini-ITX to ATX and radiators up to 360 mm in length.
The SilverStone SST-KL07B-E is a classically simple midi-tower for gaming systems. The elegant aluminum side panels give the case a clean look while allowing for good airflow. Two 140 mm fans are pre-installed at the front, and another at the rear. The interior offers enough space for motherboards ranging in size from Mini-ITX to ATX and radiators up to 360 mm in length.
- SKU: GESV-557
- MPN: SST-KL07B-E
- EAN: 4710679816760
- Warranty: 12 Months
Stylish midi-tower with pre-installed sound dampening
Supports graphics cards up to 388 mm in length
Suitable for ATX motherboards
Air or water cooling possible
3 x 2.5-inch SSDs and 3 x 3.5-inch HDDs
Aluminum case with a clever airflow system
Supports Kensington lock
The SilverStone SST-KL07B-E midi-tower in detail
The SilverStone SST-KL07B-E is a classically simple midi-tower for gaming systems. The elegant aluminum side panels give the case a clean look while allowing for good airflow. Two 140 mm fans are pre-installed at the front, and another at the rear. The interior offers enough space for motherboards ranging in size from Mini-ITX to ATX and radiators up to 360 mm in length.
The SilverStone SST-KL07B-E midi-tower offers a wide range of possibilities. Graphics cards up to 388 mm in length can be installed. The case also offers seven expansion slots for installing drives.
SilverStone SST-KL07B-E: Sleek Case for Gaming PCs
The tower is compatible with motherboards up to the ATX standard and supports CPU coolers up to 170 mm in height. Water cooling is also possible. Radiators can be mounted at the front (up to 360 mm), in the top (up to 240 mm), or at the rear (up to 140 mm).
Alternatively, you can install three 120/140 mm fans at the front or two 120 mm fans in the top. Important! Two 140 mm fans are pre-installed at the front and one at the rear; these can be relocated or replaced if needed.
Two 2.5-inch SSDs can be installed to the right of the motherboard. The same applies to the other side below the CPU cutout – thus, four 2.5-inch SSDs fit in the case. HDDs, on the other hand, are housed in a separate cage next to the power supply, which can accommodate two 3.5-inch drives. The PSU must be no longer than 250 mm.
Kensington Lock and Dust Filters
The bottom of the SST-KL07B features removable dust filters that keep your PC free of dust and dirt. This ensures improved temperatures and promotes the longevity of your hardware. The case also supports the use of a Kensington lock, allowing you to protect your PC from theft.
To maintain the clean lines of the design, the I/O panel is located on the outer edge of the top panel. It is equipped with one USB-C port, two USB 3.0 ports, and audio input and output jacks.
| Colour | |
|---|---|
| Primary Colour | Black |
| Fan Frame Colour | Black |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 493.5 mm |
| Width | 232 mm |
| Height | 490.7 mm |
| Case | |
| Case Type | Mid Tower |
| Motherboard Support | |
| Compatible Motherboard Formats | ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| Max. Motherboard Format | ATX |
| Internal Clearance | |
| Max. CPU Cooler Height | 170 mm |
| Max. GPU Length | 388 mm |
| Max. PSU Length / Depth | 250 mm |
| Display | |
| Display Included | No |
| Power Supply | |
| PSU Included | No |
| PSU Format | ATX |
| Power Supply Position | Rear Bottom |
| Cooling Support | |
| 120 mm Fan Support | 6 |
| 140 mm Fan Support | 6 |
| Radiator Support | 240 mm, 140 mm, 360 mm |
| Drive Bays | |
| 2.5″ Internal Drive Bays | 3 |
| 3.5″ Internal Drive Bays | 3 |
| Hot Swap Drive Bays | No |
| External Ports | |
| USB 3.0 Type-A | 3 |
| Audio I/O | 1x combo (TRRS) + 1x output (TRS) |
| Case Features | |
| I/O Position | Top |
| Side Panel | Closed |
| Cable Management | No |
| Dust Filters Included | Yes |
| Noise Dampening | No |
| Materials | |
| Materials | Plastic, Steel |
| Lighting & Control | |
| Lighting / RGB | No |
| Fan / RGB Control | No |
| Additional Contents | |
| Included Fans | 3x 140 mm |
£122.46£102.05 Inc VatEx Vat





































