- SKU: WAPH-051
- MPN: PH-GEF_KIT360-ST_DBK
- EAN: 0886523702016
With the Phanteks GLACIER ONE 360D30 X2 DRGB, you get a powerful AiO water cooler with a stylish design. The 360 mm radiator ensures your CPU stays cool even at full load and is barely audible. The D-RGB lighting completes the overall look of the AiO water cooler and adds a striking flair to your gaming PC.
Phanteks GLACIER ONE 360D30 X2 DRGB AiO Water Cooling System - 360mm, White
With the Phanteks GLACIER ONE 360D30 X2 DRGB, you get a powerful AiO water cooler with a stylish design. The 360 mm radiator ensures your CPU stays cool even at full load and is barely audible. The D-RGB lighting completes the overall look of the AiO water cooler and adds a striking flair to your gaming PC.
With the Phanteks GLACIER ONE 360D30 X2 DRGB, you get a powerful AiO water cooler with a stylish design. The 360 mm radiator ensures your CPU stays cool even at full load and is barely audible. The D-RGB lighting completes the overall look of the AiO water cooler and adds a striking flair to your gaming PC.
- SKU: WASE-936
- MPN: PH-GO360D30_DWT02
- EAN: 0886523003922
- Warranty: 12 Months
With the Phanteks GLACIER ONE 360D30 X2 DRGB, you get a powerful AiO water cooler with a stylish design. The 360 mm radiator ensures your CPU stays cool even at full load and is barely audible. The D-RGB lighting completes the overall look of the AiO water cooler and adds a striking flair to your gaming PC.
– AiO water cooler with a 360 mm radiator – ideal for powerful CPUs
– Three quiet and powerful 120 mm D30 fans
– Optimal cooling thanks to a high-performance pump with up to 3,100 rpm
– CPU block with brushed aluminum cover and integrated VRM fan
– Interconnect system for easy fan connection
Phanteks GLACIER ONE 360D30 X2 DRGB AiO water cooler: Optimal cooling for your high-end CPU
The Phanteks GLACIER ONE 360D30 X2 DRGB is a highly effective AiO water cooler with strikingly stylish D-RGB lighting and an attractive design. You control the lighting via a single cable, automatically enhancing the look of your gaming PC with fewer cables.
Do you already have the Phanteks Evolv X2 PC case? Then the AiO is the perfect addition to your gaming PC, as the design fits seamlessly together!
Its large copper base plate and fin arrangement maximize heat transfer, making this all-in-one water cooler perfect for use with high-end CPUs. Thanks to the space-saving, flat design, even high-performance RAM with large heat spreaders can be easily installed. This also improves airflow.
The AiO water cooler is compatible with all common AMD and Intel sockets – including AM5 and LGA 1851.
Heatsink with cover and integrated fan
The built-in pump impresses with its high cooling performance of up to 3,100 rpm and its low noise level of just 20 dB(A). It is also equipped with a brushed aluminum cover and an integrated fan that provides additional cooling for the voltage regulators and M.2 SSD around the CPU socket.
Powerful cooling performance with the D30 fans
Three powerful 120 mm D30 fans from Phanteks provide massive airflow and precise cooling for the radiator. With an airflow of up to 109.25 m³/h and a static pressure of 3.01 mmH₂O, they are ideal for use in all-in-one water cooling systems – even with dense fin structures or overclocked high-end processors. Despite this performance, they are barely audible at full speed, at only 30.2 dB(A) – at low CPU load, you wont hear them at all thanks to the PWM control if you adjust the fan curve accordingly.
The clever interconnect design allows the fans to be effortlessly connected to each other – with significantly fewer cables. The result: more streamlined cable management and an overall cleaner look inside your PC.
Specifications
| Colour | Primary: White Fan Frame: White Fan Rotor: White Radiator Cage: White Radiator Fins: White |
|---|---|
| Dimensions (L × W × H) | 120 × 397 × 27 mm |
| Fan Height | 27 mm |
| Radiator Size | 360 mm |
| Radiator Height with Fans | 27 mm |
| Tube Length | 40 cm |
| CPU Cooler Type | AiO Liquid Cooler |
| CPU Socket Support | 115X, 1700, 1851, AM4, AM5 |
| Fan Specifications | Fan Size: 120 mm Included Fans: 3 |
| Noise Levels | Max Pump Noise: 20 dB(A) Max Fan Noise: 30.2 dB(A) |
| Internal Ports | Fan Connector: 4-Pin PWM Pump Connector: 4-Pin (PWM control) |
| Materials | ABS, Aluminium, Copper |
| Lighting | RGB: Yes |
£128.50£107.08 Inc VatEx Vat


































