- SKU: FAN12003
- MPN: NA
- EAN: NA
Noctua 120mm Fan NF-F12-PWM
Featured products
No products found
The NF-F12-PWM of Austrian fan and radiator specialist Noctua is a state in the 120-mm fan with PWM function format. A number of measures make it a good choice as a potent and quiet CPU cooler or radiator fan.
For fans of this application should have a very high static pressure build up in order to convey the air through the sometimes very large heatsink can. The NF-F12-PWM meets this requirement with up to 2.61 mm H2O exactly.
The 120mm fan is coming from the big house with a Low-Noise Adaptor (LNA), therefore, with the maximum speed of 1,200 rev / min at a maximum of 18.6 dB (A) can be reduced, making the fan ideal is adaptable to your needs. He also has to minimize noise on anti-vibration pads made of silicone on the corners.
The package is in addition to conventional four fan screws and four isolation pens and a 30 cm long PWM extension cable and a Y-splitter cable for connecting two fans to a motherboard PWM connector.
PWM operation without an adapter (+ / – 10%):
– Speed: 300-1500 r / min
– Noise level: max. 22.4 dB (A)
– Funding: max. 93.4 m³ / h
– Static Pressure: max. 2.61 mmH2O
(PWM) operation with L.N.A. (+ / – 10%):
– Speed: max. 1200 r / min
– Noise level: max. 18.6 dB (A)
– Funding: max. 74.3 m³ / h
– Static Pressure: max. 1.83 mmH2O
Delivery:
– 4-Pin Low-Noise Adaptor (L.N.A.)
– 4-pin Y-cable
– 4-pin extension cable (30 cm)
– Vibration-Compensators 4x
– 4x fan screws
Noctua 120mm PWM Fan – Technical Specifications
| GENERAL SPECIFICATIONS | |
| Format | 120 × 120 × 25 mm (W × H × D) |
| Bearing Type | SSO2 |
| Blade Geometry | Heptaperf |
| Connector | 4-Pin PWM |
| Operating Voltage | 12 V |
| Max Power Consumption | 0.6 W |
| Max Current | 0.05 A |
| MTBF | > 150,000 Hours |
| WARRANTY | |
| Manufacturer Warranty | 6 Years |




















