- SKU: BG-9Q6A-408
- MPN: 12TLLCD3B
- EAN: 4718466014399
- 120 mm PWM fan with aluminum frame
- Practical wireless connection for fewer visible cables
- Daisy chaining on the fans for easy connection and installation
- Integrated display for breathtaking effects
- Speed, LCD and lighting can be controlled via Lian Li L-Connect 3 software
- Whisper bar cooling performance with max. 1,900 rpm speed at 31 dB(A)
- 92.25 m³/h max. flow volume and max. 2.83 mmH2O static pressure
- Rubber pads to decouple annoying vibrations
Lian Li UNI FAN TL Wireless LCD fan, ARGB, PWM - Reverse Blade, 120mm, white
- 120 mm PWM fan with aluminum frame
- Practical wireless connection for fewer visible cables
- Daisy chaining on the fans for easy connection and installation
- Integrated display for breathtaking effects
- Speed, LCD and lighting can be controlled via Lian Li L-Connect 3 software
- Whisper bar cooling performance with max. 1,900 rpm speed at 31 dB(A)
- 92.25 m³/h max. flow volume and max....
- 120 mm PWM fan with aluminum frame
- Practical wireless connection for fewer visible cables
- Daisy chaining on the fans for easy connection and installation
- Integrated display for breathtaking effects
- Speed, LCD and lighting can be controlled via Lian Li L-Connect 3 software
- Whisper bar cooling performance with max. 1,900 rpm speed at 31 dB(A)
- 92.25 m³/h max. flow volume and max....
- SKU: LULI-116
- MPN: 12RTLLCD1W1W
- EAN: 4718466017307
- Warranty: 12 Months
– 120 mm PWM fan with aluminum frame
– Practical wireless connection for fewer visible cables
– Daisy chaining on the fans for easy connection and installation
– Integrated display for breathtaking effects
– Speed, LCD and lighting can be controlled via Lian Li L-Connect 3 software
– Whisper bar cooling performance with max. 1,900 rpm speed at 31 dB(A)
– 92.25 m³/h max. flow volume and max. 2.83 mmH2O static pressure
– Rubber pads to decouple annoying vibrations
Note: A Lian Li L-Wireless Controller is required for this fan. The controller is available separately.
Wireless ARGB LCD fans for clean cable management
The UNI FAN TL Wireless LCD from Lian Li offers you an efficient solution for cable management in your PC. With its wireless 2.4 GHz control for lighting effects and fan speed, you need significantly fewer cables, which makes setting up your system easier. The fan offers dual-zone lighting effects, is easy to install and comes with an integrated LCD for displaying system information or individual graphics.
Plug-in system for seamless fan clusters
The assembly of the Lian Li UNI FAN TL Wireless Series follows the clever concept of the other Lian Li fans: The fans are equipped with contact points and are connected to each other using a practical plug-in system. Several fans can be combined to form a cluster.
UNI FAN TL Wireless LCD: Easy installation and full control
The UNI FAN TL Wireless LCD is easy to install and control thanks to the L-Wireless Controller. Using the wireless connection, you can control both the RGB lighting and the fan speed directly via your mainboard without laying unnecessary cables. An additional USB connection is required for the LCD to display different content on it.
Customizable display and quiet performance
The LCD version of the UNI FAN TL Wireless allows you to customize the content on the integrated 1.6-inch IPS screen. With the L-Connect 3 software, you can display your own videos, images and system information. Thanks to the Fluid Dynamic Bearing (FDB) technology, the fans run quietly and efficiently, even at high speeds of up to 1,900 rpm. This gives you powerful cooling and a visually appealing solution for your PC that makes conventional fans pale in comparison to the UNI FAN TL Wireless!
Reverse blade for a clean look and even more performance
Are you looking for a solution to optimize the airflow in your PC while improving the look of your fans? With a reverse blade fan, you are opting for an innovative technology that specifically directs the airflow in the opposite direction.
Your advantage: The look is the same for every fan. Gone are the days when fans had to be mounted with their backs in the case to draw in fresh air. This means your system stays cool and stylish even during intensive use!
| Technical Details | |
|---|---|
| Main Color | White |
| Fan Main Color (Frame) | White |
| Fan Main Color (Rotor) | White |
| Dimensions / Measurements | |
| Length / Depth | 124 mm |
| Width | 120 mm |
| Fan Height | 28 mm |
| Fan Specifications | |
| Fan Size | 120 mm |
| Fan Blade Orientation | Reverse |
| Min. Fan Speed | 350 rpm |
| Max. Fan Speed | 1900 rpm |
| Max. Air Flow (single fan) | 92.25 m³/h |
| Max. Static Pressure | 2.83 mmH2O |
| Performance Data | |
| Nominal Voltage | 12 V |
| Start-up Voltage | 5 V |
| Max. Fan Noise dB(A) (single fan) | 31 dB(A) |
| Internal Connections | |
| Fan Connections | Via controller only |
| Materials | PBT |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Lighting Color | RGB |
£29.48£24.57 Inc VatEx Vat































