- SKU: LUPH-099
- MPN: PH-F120M25_G2_DBK01_3P
- EAN: 0886523003502
- Single 120mm PWM ARGB fan with mirror effect
- Second generation fan technology with 10% performance boost
- Maximum of 61.3 CFM airflow and 2.66 mmH2O air pressure
- 40 ARGB LEDs on the frame and central hub
- New 7-pin adapter for power and lighting
- Improved daisy chain and cable management features
Second gen performance
Level up your airflow with the Lian Li UNI FAN SL-INF 120 series of PWM fans. This 120 mm fan uses second-generation cooling technology, that see a 10% performance over the previous SL120 model.
Lian Li UNI FAN SL-INF Infinity 120 ARGB PWM - 120mm, black
- Single 120mm PWM ARGB fan with mirror effect
- Second generation fan technology with 10% performance boost
- Maximum of 61.3 CFM airflow and 2.66 mmH2O air pressure
- 40 ARGB LEDs on the frame and central hub
- New 7-pin adapter for power and lighting
- Improved daisy chain and cable management features
Second gen performance
Level up your airflow with the Lian Li UNI FAN SL-INF 120 ser...
- Single 120mm PWM ARGB fan with mirror effect
- Second generation fan technology with 10% performance boost
- Maximum of 61.3 CFM airflow and 2.66 mmH2O air pressure
- 40 ARGB LEDs on the frame and central hub
- New 7-pin adapter for power and lighting
- Improved daisy chain and cable management features
Second gen performance
Level up your airflow with the Lian Li UNI FAN SL-INF 120 ser...
- SKU: LULI-030
- MPN: UF-SLIN120-1B
- EAN: 4718466011718
- Warranty: 12 Months
The Lian Li UNI FAN SL-INF 120 uses second-generation cooling technology to achieve a 10% performance boost on the previous SL120 model. Its seven-blade fan design has been optimized for faster speeds, higher airflow and static air pressure, along with quieter operation. At its top speed, the SL-INF 120 only produces 29 dBA noise levels. With a maximum static pressure of 2.66 mmH2O and airflow of 61.3 CFM, this fan will efficiently cool your gaming PC.
Additionally, as PWM fans, the operational speed can be adjusted to suit workloads. Thanks to L-Connect 3 software, you have the option to implement the Start/Stop mode. When the CPU or GPU are running below 50 degreesC, the fans completely stop. When in operation, speeds can be adjusted from 200 RPM to 2,100 RPM, providing you with immense control.
ARGB Lighting
Each Lian Li UNI FAN SL-INF 120 is equipped with 40 ARGB LEDs, embedded in the frame and central hub. Maximizing brightness, these LEDs have been paired with an infinity mirror to create an incredible lighting effect. The infinity mirror is layered, with 0.5 mm breaks adding definition that can be seen from any angle. The 3D effect and geometric frame shape culminate in a bold aesthetic that works in every gaming PC. Plus, the aluminum trim reflects the effect further, meaning the lighting is visible on both edges and sides of the frame.
Improved features
Previously, Lian Li ARGB PWM fans used separate cables for lighting and power. Innovating the design, Lian Li UNI FAN SL-INF 120 uses a single cable with a 7-pin connector that supplies both power and light. This connects to the new UNI HUB, available with the SL-INF 120 triple packs. Alternatively, the single pack models include a split cable with both a 4-pin PWM and 3-pin ARGB header, which can connect directly to the motherboard.
Whats more, the daisy chaining feature has been improved too. The Lian Li UNI FAN SL-INF 120s connector key, that slots into the frame of a second fan, can be easily removed. Simply twist 90 degrees and pull from the frame. This increases the SL-INF 120s compatibility with radiators, as well as leaving no protruding parts for a cleaner aesthetic. Should the need for the key arise, then it can be reinstalled just as easily.
Additionally, the Lian Li UNI FAN SL-INF 120 sees an improvement on cable management. The cable module is smaller than on previous models and is now located centrally on the fan frame edge. Plus, it can be oriented in a number of ways to optimize cable efficiency according to your build.
UNI HUB and L-Connect 3
Included with the triple packs, the UNI HUB controller has been optimized for cohesive support. This hub now features two 3-pin ARGB SM ports, designed specifically to support other Lian Li ARGB devices, such as the LEDs on the Galahad AiO pump. This is in addition to the four ports for supporting up to sixteen UNI FANs, in four clusters of four.
Lighting and fan control are achieved through Lian Lis updated L-Connect 3 software, or your motherboard software for the singular fans. Each cluster can be assigned a fan speed or set to specific modes to best suit your needs. When it comes to lighting, there are over 30 effects to experiment with and the whole spectrum of 16.8 million colours. Effects can be assigned to the fans center only, fan edge only, or a combination of the two. With such amazing flexibility, the Lian Li UNI FAN SL-INF 120 can be home to some amazing light shows.
| Specifications | |
|---|---|
| Dimensions | 120 × 122.1 × 25 mm (W × H × D) |
| Materials | PBT, Aluminum |
| Colour | Black |
| Fan Specifications | |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Speed | 200 – 2,100 RPM |
| Acoustic Noise | Up to 29 dB(A) |
| Airflow | Up to 61.3 CFM (104.14 m³/h) |
| Air Pressure | Up to 2.66 mmH₂O |
| Operational Voltage | 12 V |
| Starting Voltage | 6 V |
| Input Current | 0.18 A |
| Input Power | 5.16 W |
| Lighting | |
| Type | Digitally addressable RGB |
| LED Count | 40 LEDs |
| Lighting Input Current | 0.6 A |
| Connection | 7-pin combined PWM + ARGB |
| Controller Connections | |
| Fan/ARGB Ports | 4 × 7-pin combined ARGB + PWM |
| ARGB JST Ports | 2 × 3-pin SM JST (for ARGB components) |
| Power | 2 × SATA (max input 29 W) |
| USB Connection | 1 × 9-pin USB (for motherboard header) |
| Additional ARGB | 1 × 3-pin 5V ARGB |
£24.49£20.41 Inc VatEx Vat



















