- SKU: LUBU-052
- MPN: LUBU-052
- EAN: n/a
With the Reverse Blade UNI FAN CL Wireless, you can perfectly showcase your RGB display front. The rotor blades are reversed, allowing you to enjoy the full RGB experience in pull-through configurations or visible installations – with the usual high Lian Li quality.
Lian Li UNI FAN CL Reverse Wireless Fan, pack of 3, 120mm, black
With the Reverse Blade UNI FAN CL Wireless, you can perfectly showcase your RGB display front. The rotor blades are reversed, allowing you to enjoy the full RGB experience in pull-through configurations or visible installations – with the usual high Lian Li quality.
With the Reverse Blade UNI FAN CL Wireless, you can perfectly showcase your RGB display front. The rotor blades are reversed, allowing you to enjoy the full RGB experience in pull-through configurations or visible installations – with the usual high Lian Li quality.
- SKU: LULI-147
- MPN: 12RCL1W3B
- EAN: 4718466018595
- Warranty: 12 Months
With the Reverse Blade UNI FAN CL Wireless, you can perfectly showcase your RGB display front. The rotor blades are reversed, allowing you to enjoy the full RGB experience in pull-through configurations or visible installations – with the usual high Lian Li quality.
– Reverse blade orientation: RGB directly on the visible side
– Dual-zone RGB: Control of the center and frame
– Push-to-Connect: For easy, clean installation
– 122.87 m³/h airflow & 2.38 mmH₂O static pressure
– FDB bearings: Reliable, quiet operation
– 30.8 dB(A) at up to 2,150 RPM
Lian Li UNI FAN CL Wireless Reverse Fan: Reverse fan for front mounting
The highlight of the UNI FAN CL in the reverse version: The RGB zones are visible even when the fan is pulling air inwards into your case. Ideal for builds with glass sides or reversed orientation.
Wireless & cleverly connected
Thanks to push-to-connect, installation takes seconds. The connection to the system is wireless via a controller, giving you maximum freedom and making your PC look tidy.
PWM fan with quiet cooling performance
With its high-quality FDB bearing and a balanced balance of fan noise and airflow, the UNI FAN CL Reverse Blade ensures powerful cooling with minimal noise. With an airflow of 122.87 m³/h, 2.38 mmH₂O pressure, and a noise level of just 30.8 dB(A), the CL Wireless Reverse fan is both quiet and powerful – perfect for demanding builds in your setup.
| Technical Details | |
|---|---|
| Color | |
| Main Color | Black |
| Fan Main Color (Frame) | Black |
| Fan Main Color (Rotor) | Transparent |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Fan Height | 28 mm |
| Fan Specifications | |
| Fan Size | 120 mm |
| Fan Blade Orientation | Reverse |
| Min. Fan Speed | 250 rpm |
| Max. Fan Speed | 2100 rpm |
| Max. Air Flow (Single Fan) | 122.87 m³/h |
| Max. Static Pressure | 2.38 mmH2O |
| Noise Level | |
| Max. Fan Noise dB(A) (Single Fan) | 30.8 dB(A) |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Product Series | |
| Product Series / Family | UNI FAN CL |
| Set | |
| Set | Yes |
£33.97£28.31 Inc VatEx Vat































