- SKU: GEFD-215
- MPN: FD-C-EPO1X-05
- EAN: 7340172710417
Below is the original description for this product, any reference to warranty is to be ignored. Warranty for this item is 90 days as with all B-Grade items.
B-Grade items may have been used, have damaged packaging, missing accessories or a combination of these (Motherboards may be missing I/O shields, Watercooling items may have remains of distilled water in, from leak testing).
Lian Li O11D EVO RGB, Tempered Glass - black - B-Grade
Below is the original description for this product, any reference to warranty is to be ignored. Warranty for this item is 90 days as with all B-Grade items.
B-Grade items may have been used, have damaged packaging, missing accessories or a combination of these (Motherboards may be missing I/O shields, Watercooling items may have remains of distilled water in, from leak testing).
Below is the original description for this product, any reference to warranty is to be ignored. Warranty for this item is 90 days as with all B-Grade items.
B-Grade items may have been used, have damaged packaging, missing accessories or a combination of these (Motherboards may be missing I/O shields, Watercooling items may have remains of distilled water in, from leak testing).
- SKU: BG-FSOG-229
- MPN: O11DERGBX
- EAN: 4718466014153
- Warranty: 3 Months
– Versatile case with unique RGB lighting on the top and bottom
– Supports E-ATX, ATX, Micro-ATX, and Mini-ITX motherboards, depending on configuration
– Front and side panels made of tinted tempered glass, removable front struts
– High-quality, lightweight steel construction
– Modular I/O panel with one USB-C and two USB 3.0 ports
– Graphics cards up to 455 mm in length with additional bracket
– Supports up to nine 140mm or ten 120mm fans
– Compatible with powerful ATX power supplies up to 220mm
The Lian Li O11 Dynamic EVO RGB: Midi Tower with Unique Lighting
The Lian Li O11 Dynamic EVO RGB gives the popular O11 Dynamic EVO a new look. Besides unique lighting options, this version offers more space and an even more flexible design. With the well-known Reverse Mode, you can turn the case upside down, always displaying your systems best side. The adjustable motherboard tray provides dozens of options to design your gaming PC. The iconic design is complemented with matching lighting on the top and bottom of the case.
Various options for fans and radiators
Both on the top, side, and bottom, the Lian Li O11 Dynamic EVO RGB offers mounting possibilities for 360mm radiators. The top can even accommodate a 420mm radiator with the appropriate mounting bracket. Thus, the midi tower is well-prepared for efficient water cooling. You can adjust the motherboard tray step by step to optimize space for your radiator-fan combinations at the top and bottom.
Overall, the case can hold up to ten 120mm fans, ensuring adequate airflow to cool even the most powerful components:
– Three 140mm or 120mm fans can be installed on the top
– Three 140mm or 120mm fans can be mounted on the side
– Three more 140mm or 120mm fans can fit at the bottom
– One additional 120mm fan can be installed at the rear
The fans on the top, side, and bottom are attached to frames that can be easily placed in the case. The frames come with rubber seals that further focus the fans airflow.
To keep your case clean, a practical dust filter is integrated into the bottom. When selecting a high-performance CPU cooler, youre not limited either. This case comfortably allows you to install CPU coolers up to 167mm in height.
The (R)evolutionary Reverse Mode
A special feature of the Lian Li O11 Dynamic EVO RGB inherited from the Dynamic EVO is the Reverse Mode. Every PC enthusiast knows the problem: Your computer would fit much better on the other side of the desk, but then you wouldnt see the best side of your build anymore.
Lian Li allows you to easily swap the front and side panels of your case with the O11 Dynamic EVO RGB so that you can always showcase your PC from its best angle.
Ample Space for High-Performance Components
Thanks to its generous design, you can achieve not only a clean look but also have plenty of space for high-performance components. You can install larger E-ATX and ATX form factor motherboards as well as smaller Micro-ATX and Mini-ITX form factor ones. This gives you an excellent range of possible mainboards. With sufficient space for graphics cards up to 455mm in length and an integrated graphics card holder, every door in the graphics card heaven is open to you.
Installation Options for Hard Drives and SSDs
Similar to the O11 Dynamic EVO, the Lian Li O11 Dynamic EVO RGB offers numerous options to install hard drives and SSDs – for example, on the back of the motherboard tray. There, you can mount two SSDs. Additionally, you can place two more 2.5- or 3.5-inch drives in a fold-out HDD cage. In total, the case can accommodate up to eight drives, ensuring you always have enough storage space for your gaming adventures.
Design, materials, and craftsmanship
Lian Li relies on the iconic 2-chamber design of the O11 Dynamic series. The side and front of the main chamber are made of 4mm thick tinted tempered glass, seamlessly fitting together. The rear is made of 1mm thin steel with numerous openings for improved airflow. The interior is also made of steel, further reinforcing its structure. Additionally, the metal strut between the tempered glass side panel and the front can be removed to provide the best view of your hardware. Natural airflow is enhanced by the mesh top, offering optimal airflow.
The right side panel is made of steel with mesh strips, covering the second chamber where visually unappealing components are housed. Furthermore, the back panel is equipped with additional mesh elements.
Modular I/O Panel and Addressable RGB Lighting
Another special feature of the Lian Li O11 Dynamic EVO RGB is the modular I/O panel. It offers three different placement options on the case bottom – all without the need for tools! In addition to the power switch, reset button, and extensive LED control, there are two USB 3.0 ports and one USB Type-C port.
In line with the sleek design, the Lian Li O11 Dynamic EVO RGB stands out thanks to its unique RGB lighting on the case bottom and top. The two attached RGB strips offer 14 different effects and five brightness levels that you can adjust via the I/O panel. Conveniently, it connects directly to your motherboards RGB header via the included 3-pin ARGB adapter.
Custom Look – Thanks to Vertical Graphics Card Mounting
Among many other features, one stands out: In the Lian Li O11 Dynamic EVO RGB, you have the option to vertically mount your graphics card on the side of the case with optional accessories.
This option is most suitable for water-cooled systems. With this setup, you can showcase your water block in all its glory. It provides you with more space and creativity to accommodate the remaining water-cooling components, offering a great way to further personalize your system.
Technical Details
| Primary Colour | Black |
|---|---|
| Dimensions | 290 × 471 × 478 mm (W × H × D) |
| Weight | 16 kg |
| Case Type | Mid Tower |
| Compatible Motherboard Formats | E-ATX, ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| Max. Motherboard Format | E-ATX |
| Max. CPU Cooler Height | 167 mm |
| Max. GPU Length | 455.7 mm |
| Max. PSU Length | 220 mm |
| PSU Included | No |
| PSU Format | ATX |
| 120 mm Fan Support | 10 (Top 3, Side 3, Bottom 3, Rear 1) |
| 140 mm Fan Support | 9 (Top 3, Side 3, Bottom 3) |
| Radiator Compatibility | Top: 420 / 360 / 240 mm (max 103.8 mm thick) Side: 360 / 280 / 240 mm (max 113.7 mm thick) Bottom: 360 / 280 / 240 mm (max 92.3 mm thick) |
| Drive Bays | Rear side: 4 × 2.5″ / 2 × 3.5″ Mainboard tray: 2 × 2.5″ HDD cages: 2 × 2.5″ / 3.5″ |
| Expansion Slots | 7 |
| USB 3.1 Type-C | 1 |
| USB 3.0 Type-A | 2 |
| Audio | 1 × 3.5 mm combo jack (4-pin, TRRS) |
| I/O Buttons | Power button Reset button Lighting mode Color adjustment Brightness adjustment |
| Dust Filters | Bottom |
| Materials | Steel, Aluminum, Tempered Glass |
| Lighting / RGB | Yes (via I/O panel controls) |
Specifications
| Primary Colour | Black |
|---|---|
| Secondary Colour | Transparent |
| Dimensions (L × W × H) | 478 × 290 × 471 mm |
| Weight | 16 kg |
| Case Type | Mid Tower |
| Compatible Motherboard Formats | ATX, E-ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| Max. Motherboard Format | E-ATX |
| Max. CPU Cooler Height | 167 mm |
| Max. GPU Length | 455.7 mm |
| Max. PSU Length | 220 mm |
| Display Included | No |
| PSU Included | No |
| PSU Format | ATX |
| Power Supply Position | Rear side / Bottom |
| 120 mm Fan Support | 10 |
| 140 mm Fan Support | 9 |
| Radiator Compatibility | 2 × Dual (280 mm) 3 × Dual (240 mm) 3 × Triple (360 mm) |
| 2.5″ Drive Bays | 6 |
| 3.5″ Drive Bays | 2 |
| Combined Drive Bays | 2 × (1 × 3.5″ / 1 × 2.5″) |
| Hot Swap Drive Bays | No |
| USB 3.1 Type-C | 1 |
| USB 3.0 Type-A | 2 |
| Audio Ports | 1 × 3.5 mm combo (4-pin, TRRS) |
| Card Reader | No |
| I/O Position | Front |
| Side Panel | With window |
| Front Door | No |
| Cable Management | No |
| Filters Included | Yes |
| Noise Dampening | No |
| Mainboard Slide/Tray | No |
| Remote Included | No |
| Transport System | No |
| Expansion Slots | 7 |
| Materials | Aluminium, Steel, Tempered Glass |
| Lighting / RGB | Yes |
| Lighting Colour | RGB |
| Product Series | O11 |
| Included Fans | None |
Original price was: £149.24£124.37.£108.00£90.00Current price is: £108.00£90.00. Inc VatEx Vat























