- SKU: GEJP-009
- MPN: Z20 WHITE
- EAN: 6970620553696
With the Lian Li O11 Dynamic Mini V2, you can make your gaming setup a real eye-catcher: Despite its compact design, the mini case offers a large interior with enough space to bring your visions to life. Whether air cooling, water cooling with an AiO, or vertical installation of your graphics card – this case allows for all this and much more.
Lian Li O11 Dynamic Mini V2 PC Case, Mini Case, ATX, Tempered Glass - Black
With the Lian Li O11 Dynamic Mini V2, you can make your gaming setup a real eye-catcher: Despite its compact design, the mini case offers a large interior with enough space to bring your visions to life. Whether air cooling, water cooling with an AiO, or vertical installation of your graphics card – this case allows for all this and much more.
With the Lian Li O11 Dynamic Mini V2, you can make your gaming setup a real eye-catcher: Despite its compact design, the mini case offers a large interior with enough space to bring your visions to life. Whether air cooling, water cooling with an AiO, or vertical installation of your graphics card – this case allows for all this and much more.
- SKU: GELI-977
- MPN: O11DMIV2X
- EAN: 4718466019837
- Warranty: 12 Months
With the Lian Li O11 Dynamic Mini V2, you can make your gaming setup a real eye-catcher: Despite its compact design, the mini case offers a large interior with enough space to bring your visions to life. Whether air cooling, water cooling with an AiO, or vertical installation of your graphics card – this case allows for all this and much more.
– Compact design: Less desk space
– Space for high-end hardware: Spacious interior allows for the installation of powerful hardware
– Clean cable management: Cable holders and motherboard support with back-connect design for clean cable routing
– Included GPU mounts: Graphics card can be installed vertically and horizontally
– Dust protection: Easy-to-clean dust filters in multiple locations
– The Lian Li O11 Dynamic Mini V2: Mini case designed for powerful gaming hardware
Lian Li O11D Mini V2 with sample hardware
Equipped with tempered glass on the side and front, the Lian Li O11 Dynamic Mini V2 lets you showcase your hardware. Thanks to its compact size, it can be easily placed on your desk, becoming the centerpiece of your gaming setup – without any annoying cable clutter inside the case.
Neat cable management for a clean look
Lian Li O11D Mini V2 in white with cable straps
Thanks to multiple cable management options, the case allows you to neatly organize your cables. A built-in holder for the heavy 24-pin ATX cable ensures it stays neatly in place, while cleverly positioned straps keep all other cables together.
The drive cages can also be used as hiding places for your cables. This makes cable management a breeze – whether youre a beginner building your first gaming PC or a professional whos tired of spending hours laying cables.
Flexible installation for motherboards and AiO water coolers
Thanks to a vertically adjustable motherboard standoff, you have more flexibility when installing your motherboard and AiO water coolers. You can choose between two motherboard positions: The top position allows you to install 240 mm and 360 mm AiO water coolers, while the bottom position also allows for a 280 mm radiator.
– Well-cooled, even under full load
– A total of nine fans is possible
– Space for two water cooling radiators
– Mesh panel on the top
– Dust filter on the bottom
The fans and radiators ensure adequate cooling for your gaming hardware, even under full load. A mesh panel and a dust filter ensure less dust accumulates in your case, thus extending the lifespan of your hardware.
Ready for peak performance with enough space for large GPUs
The interior of the tower has been designed to easily accommodate even large graphics cards up to 400 mm – whether installed horizontally or vertically. Included GPU mounts ensure secure support in both scenarios. This gives you the choice of how you want to install your graphics card.
Mini-ITX, mATX, and ATX form factors are supported, including models with rear cable routing in the back-connect design. Combined with sophisticated cable management and hook-and-loop straps, this creates a tidy, clean look: All connectors are elegantly concealed on the back of the motherboard.
Modular I/O Panel
Lian Li O11D Mini V2 I/O Panel
The I/O panel module can be attached to either the top cover or the bottom of the front panel. This allows you to position the case however you want, while still providing easy access to the buttons and ports. If you position the panel on the top cover, the bottom cover is also removable, improving airflow.
| Specification | |
|---|---|
| Colour | Black |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 423.6 mm |
| Width | 273.3 mm |
| Height | 391.95 mm |
| Case | |
| Case Type | Mini Case |
| Side Panel | Window |
| Front Door | Yes |
| Vertical GPU Mount | Yes, Adjustable Bracket |
| Cable Management | Yes |
| Filters | Included, Bottom Position |
| Noise Dampening | No |
| Mainboard Tray | No |
| Transport System | No |
| Motherboard Support | |
| Compatible Formats | ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| Max Format | ATX |
| Internal Dimensions | |
| Max CPU Cooler Height | 160 mm |
| Max GPU Length | 400 mm |
| Max PSU Length | 200 mm |
| Power Supply | |
| Included | No |
| PSU Format | ATX |
| Position | Rear Top |
| Fan & Radiator Support | |
| Max Fans | 9×120 mm, 2×140 mm |
| Max Radiators | 1x Dual (240 mm), 1x Triple (360 mm) |
| Drive Bays | |
| 2.5″ Drives | 4 |
| 3.5″ Drives | 2 |
| 5.25″ Drives | 0 |
| Hot Swap | No |
| External Ports | |
| USB | 1x USB-C 3.1, 2x USB-A 3.0 |
| Audio | 1x Combo 3.5 mm TRRS |
| Card Reader | No |
| Back Connect | |
| Back Connect | Yes, ASUS BTF / Gigabyte Project Stealth / MSI Project Zero |
| Expansion Slots | |
| PCI Slots | 5 |
| Compatibility & Features | |
| Compatibility Note | Refer to manufacturer’s compatibility info |
| Fan Controller / Hub | No |
| Case VESA Mountable | No |
| Internal Monitor Mount | No |
| Materials & Lighting | |
| Materials | Aluminium, Mesh, Tempered Glass |
| RGB / Lighting | No |
| Product Series & Extras | |
| Series | O11 Dynamic Mini V2 |
| Included Fans | None |
£72.50£60.42 Inc VatEx Vat





































