- SKU: ZUWA-232
- MPN: TG-MPE-120-20-30-R
- EAN: 4260711990458
Kapton Insulation Sheet Black Edition is a polyamide film that can be used at high temperatures up to 260 degrees Celsius and serves as an assembly aid for electrically conductive thermal interface materials (TIM).
Thermal Grizzly Kapton Insulation Sheet, 10 x 60mm - 50 pieces, black
Kapton Insulation Sheet Black Edition is a polyamide film that can be used at high temperatures up to 260 degrees Celsius and serves as an assembly aid for electrically conductive thermal interface materials (TIM).
Kapton Insulation Sheet Black Edition is a polyamide film that can be used at high temperatures up to 260 degrees Celsius and serves as an assembly aid for electrically conductive thermal interface materials (TIM).
- SKU: ZUWA-378
- MPN: TG-KIS-B-10-60-50
- EAN: 4260711992223
- Warranty: 12 Months
Kapton Insulation Sheet Black Edition is a polyamide film that can be used at high temperatures up to 260 degrees Celsius and serves as an assembly aid for electrically conductive thermal interface materials (TIM).
Black Edition: Thinner, stronger, and ideal for precise masking
It is excellent for masking components such as SMDs on a CPU or GPU when using Conductonaut liquid metal, Carbonaut, or KryoSheet. Compared to the standard Kapton Insulation Sheet, the Black Edition is slightly thinner (30µm instead of 40µm) and has a significantly higher breakdown voltage of 5 kV. Kapton Insulation Sheet Black Edition is supplied packaged in 10 sheets, each containing 5 Kapton adhesive strips. Each individual adhesive strip is 10 millimeters wide and 60mm long, with a thickness of 30µm. It is recommended to thoroughly clean the contact surface where the insulation sheet is applied (e.g., with isopropanol).
| General Specifications | |
|---|---|
| Primary Colour | Black |
| Dimensions | |
| Length | 60 mm |
| Width | 10 mm |
| Thickness | 30 μm |
| Thermal Properties | |
| Short-Term Temperature Resistance | Up to 260 °C |
| Long-Term Temperature Resistance | Up to 180 °C |
| Electrical & Material Properties | |
| Material | Polyimide |
| Breakdown Voltage | 5 kV |
| Electrically Conductive | No |
| Set Information | |
| Set Included | Yes |
| Items per Set | 50 pcs |
£4.99£4.16 Inc VatEx Vat

























