- SKU: LUSV-076
- MPN: SST-AP140I
- EAN: 4710679810980
Noctua is one of the well-known greats in the silent cooling sector. Especially the CPU cooler of the Austrian manufacturer enjoy an excellent reputation. They combine excellent workmanship with high cooling performance and minimal noise. The Noctua fans, which are also available separately to serve as a chassis or CPU fan, are the key drivers.
Noctua NF-A14 PWM chromax.black.swap fan - 140mm
Noctua is one of the well-known greats in the silent cooling sector. Especially the CPU cooler of the Austrian manufacturer enjoy an excellent reputation. They combine excellent workmanship with high cooling performance and minimal noise. The Noctua fans, which are also available separately to serve as a chassis or CPU fan, are the key drivers.
Noctua is one of the well-known greats in the silent cooling sector. Especially the CPU cooler of the Austrian manufacturer enjoy an excellent reputation. They combine excellent workmanship with high cooling performance and minimal noise. The Noctua fans, which are also available separately to serve as a chassis or CPU fan, are the key drivers.
- SKU: LUNA-068
- MPN: NF-A14 PWM CH.BK.S
- EAN: 9010018100426
- Warranty: 12 Months
In addition to Noctuas standard range of quiet premium fans, featuring all the latest Noctua technologies, delivered with a wide range of accessories and recognizable by the familiar beige color scheme, the manufacturer now also offers an additional product line: Chromax. The special thing about the fans is not least the exclusively black color that Noctua has implemented on customer request.
Optimum delivery rate of the NF-A14 Chromax.Black.Swap
The NF-A14 Chromax.Black.Swap is a quiet 140 mm premium fan with round AAO (Advanced Acoustic Optimization) frame and 120 mm mounting holes (105 mm hole spacing). For even greater cooling performance on current high-end CPU coolers, the width has been extended to 150 mm and complemented by advanced aerodynamic design measures such as Flow Acceleration Channels, which again improve the silent performance. With far-reaching aerodynamic optimizations, the NF-A14 Chromax.Black.Swap achieves a high static pressure as well as an optimal ratio of flow rate and noise.
The impeller of the NF-A14 Chromax.Black.Swap is equipped with so-called Flow Acceleration Channels on the suction side. Acceleration of the airflow in the critical outer regions of the fan blades reduces suction vortex shedding, resulting in higher efficiency and lower turbulence-induced noise emissions.
Minimal noise
Noctuas Advance Acoustic Optimization (AAO) frames feature built-in vibration bumpers, as well as a stepped inlet area (Stepped Inlet Design) and an interior microstructure (Inner Surface Microstructures) for even better performance / noise efficiency.
Extended color selection
Made of extra-soft silicone anti-vibration pads reduce the transmission of minimal vibration and are at the same time compatible with all standard screws and commercially available mounting systems or fan brackets used in CPU coolers. With the NF-A14 Chromax.Black.Swap the decoupler corners can be used in several colors. The fan comes in the colors black, white, yellow, green, red and blue.
In addition, the NF-A14 Chromax.Black.Swap is equipped with the further optimized second generation of Noctuas proven SSO storage system. With SSO2, the back magnet sits closer to the fan axis for even better stabilization, resulting in further improved precision and durability.
Noctuas fans are known for their flawless quality and outstanding longevity. Like all Noctua fans, the NF-A14 Chromax.Black.Swap has an MTBF specification of over 150,000 hours and comes with a full 6-year manufacturers warranty.
Noctua 140mm PWM 1500RPM – Fan Specifications
| GENERAL SPECIFICATIONS | |
| Dimensions (W × H × D) | 140 × 150 × 25 mm |
| Material | Plastic |
| Connector | 4-Pin PWM |
| Operating Voltage | 12 V |
| Power Consumption | 1.56 W |
| Max Current | 0.13 A |
| Life Expectancy | 150,000 Hours |
| PERFORMANCE (Normal Mode) | |
| Speed | 1,500 RPM (Min. 300 RPM via PWM) |
| Max Airflow | 140.2 m³/h |
| Max Noise Level | 24.6 dB(A) |
| SCOPE OF DELIVERY | |
| Included Accessories | 1 × 30 cm Cable Extension 4 × Fan Screws 48 × Vibration Inhibitors |
| WARRANTY | |
| Manufacturer Warranty | 6 Years |
£31.38£26.15 Inc VatEx Vat

















