- SKU: GEKL-083
- MPN: VOID X
- EAN: 5999094003903
The Phanteks XT Pro Ultra PC case is not only affordable but also exceptionally versatile. The case provides ample space for high-end hardware, generous cooling solutions such as 360mm radiators, E-ATX motherboards, or even motherboards with back connectors – for optimal cable management and maximum performance of your gaming PC.
Phanteks XT Pro Ultra PC Case, Mid Tower, E-ATX, DRGB, Tempered Glass - Black, 850 W PSU
The Phanteks XT Pro Ultra PC case is not only affordable but also exceptionally versatile. The case provides ample space for high-end hardware, generous cooling solutions such as 360mm radiators, E-ATX motherboards, or even motherboards with back connectors – for optimal cable management and maximum performance of your gaming PC.
The Phanteks XT Pro Ultra PC case is not only affordable but also exceptionally versatile. The case provides ample space for high-end hardware, generous cooling solutions such as 360mm radiators, E-ATX motherboards, or even motherboards with back connectors – for optimal cable management and maximum performance of your gaming PC.
Featured products
No products found
The Phanteks XT Pro Ultra PC case is not only affordable but also exceptionally versatile. The case provides ample space for high-end hardware, generous cooling solutions such as 360mm radiators, E-ATX motherboards, or even motherboards with back connectors – for optimal cable management and maximum performance of your gaming PC.
Features:
– Mid-tower with classic design for a subtle look and optimal cooling
– Supports motherboards with back-connect for clean cable management
– Optimal cooling performance with space for up to 10 120mm fans and radiators up to 360mm
– Supports high-end graphics cards up to 415mm in length
– Tempered glass side panel for a direct view of your hardware
Phanteks XT Pro Ultra: Mid-tower with optimal airflow and pre-installed power supply
Whether an occasional gamer or hardcore enthusiast: if you’re looking for a subtle, versatile, and affordable mid-tower, the Phanteks XT Pro Ultra is the perfect choice. The sleek design combines versatility, such as the ability to install motherboards with back-connect, with strong cooling performance and stylish D-RGB lighting.
With this version of the case, you can start right away – a power supply is already installed. The AMP GH power supply from Phanteks is used here. With a total output of 850 watts, it is sufficient even for high-end hardware. Together with up to 10 120mm fans, your hardware will not only receive adequate power but also be properly cooled.
Back connect for optimal cable management
To make the view through the tempered glass side panel as impressive as possible, the XT Pro Ultra also supports motherboards with back connectors, also known as “back-connect”. This moves the cable routing for important components to the non-visible rear side, creating an especially clean appearance.
Includes Phanteks AMP GH 850 Watt power supply
So you can get started immediately without worrying about your gaming PC’s power supply, this case already comes with a Phanteks power supply installed. It is a safe and efficient unit – the AMP GH.
The total output of 850 watts means your gaming PC is well equipped even for high-end hardware. The power supply also offers enough headroom for future upgrades.
Optimal cooling performance for high-end hardware
You can install your hardware in the Phanteks XT Pro Ultra without any worries – whether you’re building on a budget or creating your new prized possession, it makes no difference. With space for ten 120mm fans and support for 360mm radiators, you have the right cooling solution for every hardware combination.
| Colour | |
|---|---|
| Primary Colour | Black |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 450 mm |
| Width | 230 mm |
| Height | 500 mm |
| Weight | 8.17 kg |
| Case | |
| Type | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, E-ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| Max Motherboard Format | E-ATX |
| Max CPU Cooler Height | 184 mm |
| Max GPU Length | 415 mm |
| Max GPU Width | 184 mm |
| Max PSU Length | 270 mm |
| Display | |
| Display Included | No |
| Power Supply | |
| PSU Included | Yes |
| PSU Format | ATX |
| Position | Rear Bottom |
| Cable Specifications | |
| Riser Cable Included | No |
| Fan Support | |
| Max Fans | 10 |
| 120 mm Fans | 10 |
| 140 mm Fans | 6 |
| Radiator Support | |
| Compatibility | 1× 360 mm, 1× 240 mm, 1× 120 mm |
| Drive Bays | |
| 2.5″ Drives | Up to 5 |
| 3.5″ Drives | Up to 2 |
| Hot Swap Bays | No |
| External Ports | |
| USB 3.1 Type-C | 1 |
| USB 3.0 Type-A | 1 |
| Audio Jack | 1× Combo (3.5 mm, 4-pin TRRS) |
| Card Reader | No |
| Case Features | |
| I/O Position | Front / Lid |
| Side Panel | Tempered Glass Window |
| Vertical GPU Mount | Yes (Adjustable Bracket) |
| Front Door | Yes |
| Cable Management | Yes |
| Filters | Included (Top) |
| Noise Dampening | No |
| Mainboard Slide / Tray | No |
| Transport System | No |
| Back-Connect | |
| Supported | Yes |
| Compatibility | ASUS BTF, Gigabyte Project Stealth, MSI Project Zero |
| Expansion Slots | |
| PCI Slots | 7 |
| Features | |
| Housing Feedthrough | No |
| Fan Hub / Controller | No |
| 4-Pin Fan Connectors | 4 |
| Mounting | |
| VESA Mountable | No |
| Internal Monitor Mount | No |
| Materials | |
| Build Materials | ABS, Steel, Tempered Glass |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes (ARGB / DRGB) |
| RGB Controller | No |
| RGB Headers | 4 |
| Lighting Colour | RGB |
| Compatibility | ASRock Polychrome, ASUS Aura, BIOSTAR Vivid LED DJ, GIGABYTE Fusion, MSI Mystic Light |
| Included Contents | |
| Included Fans | 4 × 120 mm |








































